4020

Страх от земетресение: Демонтират купола на Света София в Истанбул

Катедралата Света София (на турски: Ая София) в Истанбул е една от най-старите запазени и използвани сгради в света. Тя е едно от най-значимите архитектурни чудеса на света и важен символ на културната и религиозна история на региона.

МГ

Реставрационните дейности на Света София в Истанбул са от ключово значение за съхраняването на нейната архитектурна и културна стойност. 

През годините са проведени редица реставрации, за да се запазят както християнските мозайки, така и османските елементи.

МГ

Реставрацията на мозайките и стенописите продължава с модерни техники, за да се предотврати загуба на детайли.

Внимание се обръща и на външната фасада, включително почистване и укрепване на мраморните и каменните елементи.

МГ

Първият етап от реставрацията в Света София вече е завършен, но ще започне реставрация на купола на Света София, която преди няколко години бе отново превърната в джамия.

Куполът се предвижда да бъде демонтиран, като част от реставрационните дейности.

МГ

Специалисти са установили, че използваните в сградата материали на циментова основа не са оригинални и могат са увредят уникалната сграда при евентуално земетресение. По тази причина е подготвен специален детайлен план за действие, който предвижда мащабни демонтажни дейности.

Предвижда се главният купол, където сега има някои течове, да бъде реставриран изцяло. Целта е да се премахне оловното покритие, да се анализира повърхността на купола и след това да се укрепи.

МГ

Очаква се работата да започне март-април 2025 г.

Куполът на иконичната постройка впечатлява с диаметър от 31 м и височина от около 55 м.

В интериора на сградата се открояват някои от уникалните добре запазени християнски мозайки, както и калиграфски надписи от османския период.

Уникалната постройка е създадена като православна катедрала през 537 г. от византийския император Юстиниан I.

При строежа са използвани мраморни елементи от различни региони на Византия, както и други скъпоценни материали, донесени от различни краища на империята.

До 1453 г. е най-голямата християнска църква в света.

МГ

След превземането на Константинопол от османците, тя е превърната в джамия от султан Мехмед II.

Тогава са добавени ислямски елементи, като минарета, михраб и минбар.

С времето постоянно се поддържат куполът и стенописите, за да се предотвратят структурни щети.

През 1935 г. е обявена за музей от основателя на съвременната турска република, Мустафа Кемал Ататюрк.

По време на музейния период (1935–2020), християнските мозайки, които са били покрити със слой мазилка по време на османския период, са частично разкрити и реставрирани.

Архив

Поддържат се османските калиграфски плочи и архитектурни елементи.

След 2020 г. когато сградата отново е преобразувана в джамия, вниманието е насочено към запазване на баланса между религиозната функция на сградата и нейната историческа стойност.

МГ

Мозайките се покриват временно с подвижни завеси по време на молитви, за да се спазват ислямските норми, но остават достъпни за разглеждане в останалото време.

Поддръжката и ремонтните дейности на очарователната Света София с нейната възхитителна архитектура продължават да бъдат важен дневен ред във всеки период от историята на Турция.

Запазването на мозайките в добро състояние, е важно в предвид влажността и стареенето на материалите.

МГ

Управлението на големия брой посетители, което може да доведе до износване на интериора, доведе до допускането на ограничен брой туристи срещу билет от 25 евро до най-интересните места в комплекса.

МГ

Последния проект по възстановяването и реставрацията на купола на историческата постройка са предизвикани от необходимостта от защита от сеизмична активност, като се използват нови инженерни решения.

Света София е вписана в списъка на световното културно наследство на ЮНЕСКО. Тя символизира връзката между различни култури и религии и остава една от най-посещаваните забележителности в Истанбул и Турция.

Архив

Реставрационните работи са внимателно планирани и координирани с международни експерти, за да се гарантира, че Света София ще остане добре съхранена за бъдещите поколения.

Анкета

Ще имаме ли редовно правителство или пак отиваме на предсрочни избори?