83

Солници на 20 века изплуваха след лятната суша СНИМКИ

Солта от Каунос е била използвана като добавка във фармакологията и за очен мехлем

Когато водите се отдръпнаха от плажа Изтузу в район Ортаджа, окръг Мугла, Югозападна Турция, на бял свят излезе 2000-годишно поле, използвано като съоръжение за добив на сол.

 

Екипът за разкопки в античния град Каунос, който е в предварителния списък на световното наследство на ЮНЕСКО, проучи мястото, което беше открито още през 2005 г. но тогава беше под водата.

Изследвания на солните образувания в солниците от ликийско-карийския период показаха, че съоръжението не е загубило своята функция и до днес.

Басейните за добив на сол, се появиха на бял свят след отдръпването на водите поради невероятната суша тази година, заяви ръководителя на разкопките ст.н.с. д-р Уфук Чьортюк. 

Древният град Каунос е бил важен град с две пристанища, едното за търговия, а другото за военни кораби.

Чьортюк заявяви, че са изследвали солниците, които са се появили, когато езерната вода се е отдръпнала от солното поле с екипа за разкопки. Археологът допълни, че древните източници показват, че солта Каунос е била използвана като добавка във фармакологията и при производството на очен мехлем.

Спомняйки си думите на древния писател Пирирус, „Ако нямаше сол, нямаше да има нито цивилизация, нито човечество“, Чьортюк припомни: „Солта е важна потребност на човешкото тяло. Тя също е източник на препитание за хората. Виждаме, че съоръжението е създадено в този регион с прекрасен метод на инженерство от древни времена

Ние знаем от експериментални археологически проучвания, че средно за 3-4 месеца в годината, са се произвеждали 4-5 тона сол. Знаем, че събраната сол се транспортира до пристанището в чували и се изнася с кораби за Гърция, островите и нуждаещите се региони."

Чьортюк твърди, че в древния свят все още не е открит аналог на солената равнина на Каунос.

Обикновено солниците не могат да се видят през по-голямата част от годината, тъй като са под вода. Чьортюк продължи: „Сега сме в края на септември. Поради ниските валежи и високата температура, солниците излязоха на повърхността тази година. Каня хората, които се интересуват от тази тема, да дойдат тук и да видят уникалните солници на Каунос."

Античният град Каунос, който е в предварителния списък на ЮНЕСКО за световно наследство, буквално отвежда своите посетители на пътешествие през историята със своите скални гробници, театър с капацитет от 5 хиляди души, базилика, баня, агора и Свещеният храм на Деметра.

 

Посетителите пътуват около 10 минути с туристическа лодка, за да стигнат до древния град Каунос, разположен в село Далян, в район Ортака, и отварят вратите на 3000-годишния древен град след около 15 минути ходене по рамантичен път, обграден с дървета.

 

Посетителите са очаровани от 2400-годишните скални гробници, поемат глътка въздух в театъра с 5000 места, разхождат се из базиликата, банята и агората, разглеждат 1300-годишните мозайки и правят снимки в Свещения храм на Деметра.

 

Миналата година 40 хиляди души са посетили древния град, станал един от туристическите символи на Турция.

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Този сайт е защитен от reCAPTCHA и Google Политика за поверителност и Условия за ползване са приложени.

Публикувай
1 коментар
Иванов

Иванов

12.10.2023 | 00:12

Само на 2000 г.че нашите в Провадия са най старите е Европа и азия

Отговори
0 0

Анкета

Ще имаме ли редовно правителство или пак отиваме на предсрочни избори?