Следят с микрочип новия разкошен котарак в "Света София" СНИМКИ
- 16:45, 12.08.2023
- 3771
- 0
Историческата катедрала Света София, превърната отново в джамия, от няколко години се радва на милиони посетители. Малцина обаче знаят, че най-новия обитател на тази вековна постройка е ангорската котка Сеймен.
След като първата ангорска котка, живяла в Света София - Кълъч, почина неотдавна, потомката й Сеймен бе изпратен в емблематичната джамия.
За да се гарантира безопасността му, на новия любимец бе имплантиран микрочип, чрез който ще бъде контролиран в системата за идентификация, използвана в сградата. Чипът също така гарантира произходът и информация за котката.
В Турция до момента над 1 160 000 котки са успешно идентифицирани чрез микрочипиране, където се съхраняват данни за произхода, собственика и извършените ветеринарни процедури.
Айшегюл Коркмаз, развъдчик на котки и ветеринарен техник в Центъра за защита и оцеляване на котки на община Пурсаклар в Анкара, от където пристигна и ангорската котка Сеймен, сподели за Анадолската агенция (AA):
„Анкарската котка е известна с красивата си дълга козина, впечатляващите си бадемовидни очи и елегантно издължено телосложение.
Анкарската котка (турска ангора), почитана заради царственото си потекло и атлетична грация, се присъединява към редиците на любимите породи котки в света, които са си проправили път в сърцата на котешки ентусиасти по целия свят.
Турската ангора е една от древните естествени породи котки, произхождащи от централния Анадол. Породата е документирана още през 17 век. Тези котки имат стройна и елегантна фарма.“
Коркмаз допълни, че Анкарските котки са взети от Анадола от викингите през 10 век и отнесени в Европа. „Това беше любим домашен любимец, отглеждан в европейските дворци, особено във френските дворци. Анкарските котки също присъстват в редица дворцови картини в много европейски държави."
„От 2017 г. ние продължаваме усилията за стриктно поддържане на стандартите на породата и популяризиране на международната сцена на този вид домашни любимци.
Над сто котки, включително майки с малки, се отглеждат в центъра. За да гарантираме благосъстоянието на нашите котки-майки, ние ограничаваме ражданията им до два пъти годишно. Ние внимателно управляваме нашата развъдна програма, за да запазим изключителните черти на тези котенца", допълни Коркмаз.
Международната асоциация на котките (TICA) признава 73 стандартизирани породи, Световната федерация на котките (WCF) признава 69. Географската концентрация на популации котки са предимно в Източна Европа, Египет, Източно Средиземноморие, Иран, Ирак, Арабия, Индия и Северна Азия.
Скорошен доклад разкри, че Съединените щати се гордеят с най-голямата котешка популация, оценена на 95 милиона, следвани от Китай с 54 милиона и Русия с 23 милиона. Популацията на котки в Турция се оценява на около 4,6 милиона.
Предполагаемият общ брой на котките, по света варира от 600 милиона до 1 милиард според различни изследвания и критерии.
Водещи новини
Коментари
Отговор на коментара написан от Премахни
Този сайт е защитен от reCAPTCHA и Google Политика за поверителност и Условия за ползване са приложени.