След ужасяващите трусове: Китай изследва сеизмичните движения в Турция от космоса
- 14:30, 16.10.2024
- 1841
- 0
Китай инсталира специално устройство магнитометър в Болу, ЦентралнаТурция. Сеизмичните движения в Болу и района ще бъдат наблюдавани както на сушата, така и от космоса, благодарение на устройството, което ще бъде наблюдавано от държавния китайски сеизмо-електромагнитен сателит.
В рамките на проекта за споделяне и сътрудничество в сеизмичните пространствени наблюдения, магнитометърно устройство беше инсталирано от Китайската народна република на висока точка в село Муслуклар в Болу.
Проектът беше осъществен между Азиатско-тихоокеанската агенция за космическо сътрудничество (APSCO) и Дирекцията за извънредни ситуации и борба с природни бедствия към президентството в Анкара (АФАД).
Инсталираната станция е завършена от отдела за земетресения на АФАД. Проф. д-р Айкут Акгюн, проф. д-р Бахадър Актуг, провинциалния директор на АФАД Юмит Доган и експерти от Китай. Те инспектираха системата и дадоха информация за нея пред медиите.
„В рамките на проекта „Проучване за споделяне и сътрудничество при сеизмични наблюдения“, проведен между Азиатско-тихоокеанската агенция за космическо сътрудничество (APSCO) и нашето президентство, йоносферата беше изследвана както по суша базирани на геодезически методи, йоносонда и подобно оборудване, както и от китайския сеизмометър, изстрелян в космоса през 2018 г."
Предвижда се наблюдението му от космоса със специален електромагнитен спътник и изследване на получените данни със земетресенията.
Според агенция Синхуа сателитът, наречен " Cang Hing-1 ", разработен от Китайската администрация по земетресенията ( CEA ) и Китайската академия за космически технологии , е изстрелян от центъра за изстрелване на сателити Ciuchuen в пустинята Гоби в северозападната част на държава, с ракетата Long March (Cang Ching) 2D, изпратена в орбита.
Сеизмо-електромагнитният спътник, който е в орбита на около 500 километра от Земята, помага на учените да наблюдават електромагнитните полета, йоносферата и високоенергийните частици на Земята.
" Cang Hing-1" събира информация за земетръсните зони в света чрез наблюдение на земетресения с магнитуд 6 и повече в Китай и земетресения с магнитуд 7 и повече в света.
Спътникът се планира да се използва в бъдеще за прогнозиране на земетресения, които създават електромагнитни вълни в земната кора, е оборудван с различни детектори.
Спътникът носи името на китайски учен, живял между 25-220 г. , чиито паботи стоят в основата за изобретяването на устройството за сеизмоскоп за откриване на земетресения.