3906

Скандалът се разгаря! Кметът на Ню Йорк под прицел за подкупи

Обвинителният акт срещу Адамс беше разгласен вчера, като му се повдигат обвинения, че е взел незаконни средства за предизборната си кампания и подкупи от чуждестранни граждани в замяна на услуги

 

Срещу кмета на Ню Йорк Ерик Адамс са повдигнати федерални обвинения, според които той е взел подкупи и незаконни средства за кметската си предизборна кампания от чуждестранни официални представители, съобщи Асошиейтед прес, пише БТА.

Обвиненията бележат зашеметяващо падение за Адамс, бивш полицейски капитан, който превърна ангажимента за законност и ред в крайъгълен камък на политическата си платформа, дори когато той и членове на най-близкото му обкръжение бяха обсипани с множество федерални разследвания, отбелязва агенцията.

Адамс постоянно твърдеше, че сътрудничи на разследванията и отричаше да е извършил нарушения, като непрекъснато се стигаше до претърсвания, изземвания и оставки на висши членове на кметската му администрация.

Но когато новината за обвиненията се разпространи в сряда вечерта, Адамс започна упорито да се защитава, че е станал мишена на федералното правителство заради политическите си възгледи, възприемайки език като този на бившия президент Доналд Тръмп и други политици, обвинени в престъпления.

 

На 15-годишна възраст е бил бит от полицаи, след като е арестуван за незаконно проникване, но тази жестока среща е предизвикала желанието му да промени системата отвътре, заяви той. През 1984 г. Адамс се присъединява към транспортната полиция на Ню Йорк, а в впоследствие става служител на Нюйоркската полиция (NYPD), когато транспортният отдел става част от структурата ѝ.

Адамс се издига до чин капитан и е съосновател на група за защита на човешките права, наречена "Сто чернокожи в правоприлагащите органи, които ги е грижа", която се стреми към реформа в наказателното правораздаване и осъжда полицейската жестокост.

През 2006 г. той се пенсионира от полицията.

Кандидатурата му за кмет беше белязана от смущаващи заглавия в медиите за това дали Адамс действително живее в Ню Йорк. Съобщено бе, че Адамс често спи в офиса си в кметството на Бруклин, защото е съсобственик на апартамент в щата Ню Джърси. За да пресече спекулациите относно своето местожителство, Адамс предложи на журналистите обиколка на апартамент в мазе в квартал Бедфорд-Стайвесънт в Бруклин, който според него е основното му жилище.

Умерената му по насоченост кметска кампания се съсредоточаваше върху издигането му от трудното израстване, през полицейското управление до политиката. Макар че понякога се изказва критично за полицейското управление, в което е служил, и разказва за своя опит с полицейската жестокост, Ерик Адамс отхвърля призивите на прогресивно настроените сили за "обезкървяване на полицията", подчертавайки, че се гордее с работата си в органите на реда.

Адамс е избран за кмет през 2021 г. и става вторият чернокож кмет на Ню Йорк след Дейвид Динкинс. Адамс наследи на поста бившия нюйоркски кмет Бил де Блазио. Той встъпи в длъжност, когато градът все още се съвземаше от пандемията от коронавируса, а туристическата индустрия, икономиката и училищната система бяха изправени пред големи предизвикателства, както и пред непреодолимото усещане, че престъпността в града е на високо ниво.

През цялото това време Адамс запази своята ангажираност към правоприлагането. Кметът се държи със самоопределящата се негова "напереност", която се изразява в бляскави костюми, обеци и съпровождаща музика за пресконференциите му.

За известно време някои политически наблюдатели виждаха в Адамс умерен демократ, който би могъл да бъде модел за партията, опитваща се да балансира разделението между прогресивното и центристкото си крило. Но с годините популярността на Адамс рязко спадна, дори когато градът се възстанови от предизвиканите от пандемията загуби на работни места и престъпността.

Адамс започна да си навлича подигравки заради своя план да се справи с плъховете, които са вечен проблем в Ню Йорк, като отбеляза победа с нарушенията на здравните норми заради нашествието на плъхове в къщата му в Бруклин.

Преди около година за първи път започнаха федерални разследвания срещу кметската администрация на Адамс, когато агенти на ФБР нахлуха в дома на главния му спонсор. Няколко дни по-късно агентите иззеха телефоните и таблета на кмета, докато той напускаше публична проява в Манхатън.

Обвинителният акт срещу Адамс беше разгласен вчера, като му се повдигат обвинения, че е взел незаконни средства за предизборната си кампания и подкупи от чуждестранни граждани в замяна на услуги, сред които е и подпомагане на официални представители на Турция да получат одобрение за пожарна безопасност в нова дипломатическа сграда в града.

Адамс заяви, че не възнамерява да подаде оставка, отбелязва Асошиейтед прес.

Кметът на Ню Йорк Ерик Адамс е бил тайно "обсипван" с подкупи в продължение на години, съобщи вчера окръжният прокурор на Манхатън, обявявайки обвинителния акт срещу кмета, който сега е в много крехка позиция начело на най-големия град в САЩ, отбелязва агенция Франс прес.

Разкритият вчера обвинителен акт на федералната прокуратура в Манхатън включва обвинения в измама при електронни трансфери, незаконно искане на средства за предизборна кампания от чужденец и приемане на подкуп от турски официален представител.

В замяна на това се твърди, че Ерик Адамс, който стана кмет през 2021 г., е използвал влиянието си в Пожарната служба на Ню Йорк, за да ускори откриването на небостъргач, в който се помещават мисията на Турция към ООН и нейното генерално консулство, се посочва в съдебния документ.

Сградата е трябвало да бъде открита навреме за Общото събрание на ООН през септември в присъствието на турския президент Реджеп Тайип Ердоган.

Асошиейтед прес отбелязва, че в разпространено в сряда видеообръщение кметът на Ню Йорк е обещал да се бори с всички обвинения срещу него, заявявайки, че е бил превърнат в "мишена" по дело, "основано на лъжи".

От друга страна, кандидатът за президент на Републиканската партия Доналд Тръмп намекна, без да представи доказателства, каза, че Ерик Адамс е станал жертва на съдебен заговор заради това, че е надигнал глас срещу пристигането на мигранти в Ню Йорк, съобщи Франс прес.

Обвиненията срещу Адамс идват с голям шум и допълнително отслабват позициите на кмета на най-големия град в САЩ, чието население е около 8,5 млн. жители - афроамериканец, бивш капитан от нюйоркската полиция, който беше избран през 2021 г. с обещанията си за по-голяма сигурност в града. Неговата популярност рязко спадна по време на мандата му, а делата срещу нюйоркското кметство се увеличиха.

Предявените обвинения вероятно ще злепоставят и лагера на демократите броени дни преди президентските избори в оспорваната надпревара между вицепрезидентката на САЩ Камала Харис и бившия президент и кандидат на републиканците Доналд Тръмп, който е на опашката в социологическите проучвания, коментира Франс прес.

"Винаги съм знаел, че ако отстоявам позициите си в защита на нюйоркчани, ще бъда мишена - и станах мишена", опита се да се защити Ерик Адамс още преди да бъдат разгласени обвиненията.

"Ако ми бъде повдигнато обвинение, аз съм невинен и ще се боря с цялата си сила и дух", заяви по-рано 64-годишният кмет.

В момента се водят най-малко четири федерални разследвания, включително три от районната прокуратура в Манхатън, срещу кмета и близките му сподвижници, няколко от които напуснаха, включително началникът на нюйоркската полиция.

Адамс спечели първичните кметски избори на Демократическата партия през 2021 г. с обещанието да намали престъпността, която рязко нарасна в Ню Йорк по време на пандемията от коронавируса. Той успя да си припише заслуги за намаляването на престъпленията, свързани с насилие, но нюйоркчани трябва да се борят и с нарастващите разходи за живот и жилищната криза, която вдигна наемите им до безпрецедентни нива.

Към края на 2023 г. популярността на кмета спадна до най-ниското си ниво от 28% в едно от социологическите проучвания. На този фон няколко съперници вече обявиха кандидатурите си за кмет на Ню Йорк преди предстоящите през 2025 г. първични кметски избори на Демократическата партия в града, заключава агенция Франс прес.

Анкета

Кой е най-големият проблем на българското училище?