46

Саудитска Арабия строи футуристичния The LINE - пустинен град във вид на сграда

Той ще е 33 пъти по-голям от Ню Йорк и ще е най-екологичният в света. Ще разполага със собствен ски център, наречен Trojena, с който Саудитска Арабия смята да кандидатства за домакинство на Азиатските зимни олимпийски игри. Така изглежда проектът на футуристичния град The LINE (Линията).  

В Саудитска Арабия са твърдо убедени, че могат да го построят един ултрамодерен град в сърцето на пустинята, близо до Табук.

 

Още през 2017-а саудитският престолонаследник Мохамед бин Салман обяви плановете си да построи The LINE - футуристичен град, който се явява един от трите региона в Неом - новопостроен мегаград на стойност 500 милиарда долара.

Ако трябва да си го представим, той изглежда като дълбок тесен каньон в пясъците - сграда с ширина от 200 метра, дължина от над 170 км и височина от 500 метра. Външна огледална фасада ще позволи на тази цялостна структура да се слее с околната среда. Нещо повече –

стените на The LINE са високи цели 500 метра.

И така - отвън стените на този футуристичен град са изцяло в огледала, които отразяват слънчевите лъчи, а вътре ще предлага прохладни градини и място за девет милиона жители.

Те ще имат достъп до всички съоръжения в рамките на 5 минути пеш и ще се  придвижват с подземна високоскоростна железница. С нея ще пропътуват от край до край за 20 минути. Тук няма да има автомобили, както и вредни емисии, градът ще работи със 100% възобновяема енергия, а 95% от земята ще бъде запазена за природата.

The Line ще преосмисли самия начин, по който градовете са били конструирани досега. За разлика от традиционните градове, които се разширяват хоризонтално,

това ще бъде вертикален линеен град,

построен на височина 500 м, ширина 200 м и 170 км дължина. Всичко това в рамките на не повече от 34 km².

А климатът? Очакванията са той да бъде перфектен през цялата година чрез създаването на микропространства, които ще позволяват оптимален баланс на слънчева светлина, сянка и естествена вентилация. В добавка - изкуствен интелект ще играе водеща роля в захранването на автоматизираните услуги.

Рискът: мегапроект или мегаломания

Големите опасения са, че проектът ще се изроди в един вид дистопия: в града с форма на цигара и 500 метра високи стени ще бъдат затворени бедните, наблъскани в тесни и мрачни апартаменти. А богатите ще си осигурят приятни местенца извън Неом и ако им стане много горещо, винаги ще могат да потърсят спасение от жегите в най-близката планина.

Екоактивисти също излизат на протест.

През 2020-а година стана ясно, че заради бъдещия град е трябвало да бъдат изселени десетки хиляди жители на различни селища. Тогава саудитската активистка Аля Алхуаити заяви пред "Шпигел": "Неом възниква върху нашите кръв и кости". Според правозащитничката принц Мохамад бин Салман иска да се покаже като реформатор, но отново демонстрира най-бруталната си страна.

Неом ще свързва Африка с Азия

Местоположението на града е стратегическо - Неом ще свързва Африка с Азия. Идеята за построяването на град Неом идва от принц Мохамед бин Салман. Проектът е да се облагороди пустинна площ от 26 500 km², която обхваща части от три държави: Саудитска Арабия, Йордания и Египет. Природният пейзаж на града ще включва планински възвишения и обширен морски бряг с дължина от 468 km край Червено море. По план Неом ще има своя автономна законова и правна уредба.

В противовес на съвременните мегаполиси, над които са надвиснали сериозни екологични заплахи, мисията на град Неом ще бъде да се бори със замърсяването. Затова той ще заложи на потенциала на възобновяемите енергийни източници за захранване. Слънчевата енергия и вятърните турбини ще акумулират енергия, като ще бъдат използвани и източници, непознати до момента.

Място за чудесата на технологичния свят

Замислен като притегателен център на иновациите във всяка от необятната инженерна вселена, Неом ще има с какво да изненадва.

Виртуална реалност, изкуствен интелект и дигитализация - това са елементите на ежедневието на Неом. В новата урбанизирана територия активно ще бъдат интегрирани процеси от областта на биотехнологиите, нанобиологията и биоинженерната сфера. Наред с набиращите популярност технологии като 3D принтирането, Интернет на нещата и др., ще се оптимизират процесите на създаване на нови решения и автоматизацията ще залегне като водещ компонент в индустрията, а роботите ще бъдат помощници в ежедневните задължения.

Образованието ще бъде иновативно, онлайн базирано, в корелация с новите технологии, за да могат хората постоянно да бъдат в крак с промените. Креативните индустрии ще се радват на изключителен приоритет. Развлеченията ще бъдат локализирани в атрактивни тематични паркове, а културните институции ще представляват изкуство в интерактивна форма.

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Този сайт е защитен от reCAPTCHA и Google Политика за поверителност и Условия за ползване са приложени.

Публикувай
0 коментара

Анкета

Кой е най-големият проблем на българското училище?