71

САЩ плашат Русия с твърд отговор, ако признае Донецка и Луганска републики

Съединените щати остро осъдиха предложението на руския парламент за признаване на две украински сепаратистки републики - Донецка и Луганска - за независими, съобщи АФП, цитирана от БГНЕС.

"Подобна стъпка би представлявала грубо нарушение на международното право", заяви в изявление държавният секретар Антъни Блинкен.

Във вторник руският парламент гласува да призове президента Владимир Путин да признае двата сепаратистки региона в Източна Украйна за "суверенни и независими държави" на фона на нарастващото напрежение със Запада заради струпването на войски от Москва.

"Одобрението на този призив от страна на Кремъл би означавало цялостно отхвърляне от страна на руското правителство на ангажиментите му по Минските споразумения", заяви Блинкен, визирайки знаковото споразумение от 2014 г., предназначено да уреди конфликта в Украйна.

Той добави, че подобно решение би подкопало "заявения ангажимент на Москва да продължи да се ангажира с дипломация за постигане на мирно разрешаване на тази криза и би наложило бърз и твърд отговор от страна на Съединените щати в пълна координация с нашите съюзници и партньори". 

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
1 коментар
Фактор

Фактор

17.02.2022 | 07:57

От Белия дом казаха, че Русия е разположила на границата с Украйна до 7000 допълнителни военни. Някои от тях са пристигнали вчера въпреки обявеното от Москва частично изтегляне от района, предаде Франс прес. В Лондон също не виждат сериозни доказателства за руско изтегляне. За ситуацията около Украйна разговаряха лидерите на САЩ и Германия. Германският канцлер Олаф Шолц и американският президент Джо Байдън са се съгласили, че ситуацията около Украйна трябва да бъде оценявана като изключително сериозна, предаде Ройтерс като се позова на говорител на германското правителство. Двамата лидери са разговаряли по телефона след посещенията на Шолц в Киев и Москва през изминалите дни. Те са предупредили, че до момента не се наблюдава значително изтегляне на руски военни от украинската граница и рискът от агресия от страна на Москва остава висок. По думите на говорителя в същото време Шолц и Байдън са приветствали казаното от руския президент Владимир Путин, че дипломатическите усилия трябва да продължат. Според германския канцлер и американския президент е важно да се продължи и с изпълнението на Минските споразумения, както и да се постигне напредък в преговорите във формата Нормандска четворка. Междувременно ръководителят на британското военно разузнаване Джим Хокенхъл предупреди, че Руския продължава да струпва сили по границата с Украйна. Той обясни, че има данни за придвижване на допълнителни бронирани машини, хеликоптери и дори полева болница в района. Британският премиер Борис Джонсън също каза, че няма доказателства за руско изтегляне. Джонсън разговаря по телефона с генералния секретар на ООН Антониу Гутериш.

Отговори
2 1

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?