71

Русия вдига втора турска АЕЦ на брега на Черно море

Москва: Намерихме алтернатива на недоставенитите части от Германия за атомната електроцентрала „Аккую“

Руският вицепремиер Александър Новак отговори и на въпроси относно изграждащата се АЕЦ "Аккую", в Южна Турция, както и за проекта за изграждане на втора турска АЕЦ в Синоп, на брега на Черно море, в Северна Турция. 

Той уточни, че Росатом работи по детайлите на проекта с турското правителство. Новак добави, че вярват, че ще предложат най-подходящото решение на турската страна въз основа на текущия опит и работата по проекта Аккую. 

В изалявлението си Новак подчерта също, че е намерено решение от "приятелски страни" за оборудването, което е закупено, но не може да бъде доставено от немската компания Сименс, за АЕЦ "Аккую", която се строи от руска компания в средиземноморската провинция Мерсин.

Руският вицепремиер заяви, че немската компания е нарушила задълженията си по отношение на доставката на оборудване за АЕЦ "Аккую". До сега преговорите са били безрезултатни. Но беше уточнено, че въпреки забавянето в стрителния процес, са намерили алтернатива на недоставените компоненти. 

Отговаряйки на въпросите на журналисти в Москва относно, Новак заяви: „Въпреки подписания договор, германският производител, наруши своите договорни задължения по отношение на доставката на определен клас оборудване. Оборудването не е критично за проекта, то е важно за хода на строителството.

Въпреки всички усилия с участието на Русия и Турция, преговорите не са довели до конструктивни резултати и оборудването в крайна сметка не е доставено. 

Новак допълни: „В резултат на това Руската държавна корпорация за ядрена енергия (Росатом) отговорен за стопанисването и строителните работи, заедно със своите турски партньори бързо предприехме всички необходими коригиращи действия и намерихме трайно решение. 

Първата партида оборудване от "приятелска страна" вече е доставена на площадката на АЕЦ "Аккую".

В предишни публикции в медии в Турция беше отбезязано, че оборудването е поръчено от Китай.

В свое изявление миналия месец турският министър на енергетиката и природните ресурси Алпарслан Байрактар ​​реагира на неизпълнението на ангажиментите на германската компания, отбелязвайки, че изграждането на 4 реактора в централата продължава едновременно.

Байрактар ​​отбеляза: „Преживяваме процес, при който изграждането на първия реактор е завършено над 90 процента. Но имаме логистични трудности при доставките на някои компоненти. Има забавяне в строителството поради подхода на немската компания по отношение на оборудването и частите, използвани в разпределителната централа, като проблемът е, че "съответните части са поръчани от руската компания", а това е част от търговското ембарго, което Германия прилага срещу Русия, заключи той.

Анкета

Ще имаме ли редовно правителство или пак отиваме на предсрочни избори?