46

Реставрираха базилика до "Света София" на 15 века ВИДЕО/СНИМКИ

Цистерната Базилика, построена от византийския император Юстиниан, беше отново отворена с церемония с участието на лидера на водещата турска опозиционна Републиканска народна партия (РНП), Кемал Кълъчдароглу и кмета на голяма община Истанбул (IBB) Екрем Имамоглу.

IBB

Построена преди повече от 1500 години, "Цистерната Базилика" е една от най-важните туристически атракции от многопластовата история на Истанбул от хиляди години, достигаща до днес. Музеят на водната цистерна беше открит този уикенд след мащабна продължителна реставрация от екипи на Истанбулската община (IBB).

IBB

Подземният уникален архитектурен обект, превърнат в музей, който се намира непосредствено до Света София е обновен изцяло. Той приветства посетителите си с изложбата „По-дълбоко“, която включва скулптури, наподобяващи призраци, излизащи от водата, и произведения на изкуството, които са осветени и съвместими с пространството. Светлинното шоу на откриването и концертът на модерния композитор Мерджан Деде, оставиха страхотно впечатление на гостите. 

IBB

Всъщност реставрацията на цистерната започна формално през 2016 г. Но разрешение за реставрация бе получено едва в края на 2019 г. Проучванията разкриха, че цистерната не е устойчива на очакваното земетресение в Истанбул. Първо бяха извършени укрепителни и водоизолационни работи. 

IBB

Кметът на Истанбул Екрем Имамоглу в речта си при откриването се оплака от административните и политическите пречки на които са подложени от управляващите. „Днес правим първата стъпка от нашата кампания, която наричаме 150 проекта за 150 дни, тук.“ 

 

Имамоглу заяви, че от Цистерната на базиликата са премахнали 1500 тона бетон по време на работите и така обекта е олекотен значително, като е придобил по-автентичен вид.

IBB

Мениджърът на проектите за културно наследство на IBB Мерве Гедик обясни процеса на работата: „Почистихме всички бетонни елементи вътре в обекта. Извозихме стотици камиони бетон от цистерната. За да увеличим здравината на колоните, обновихме железните им обтегачи. Извършихме чувствителна консервация и почистване на колони, капители, основни тухли и всички оригинални строителни елементи. Ние интегрирахме главата "Медуза", с нов дизайн и осветление, специфични за сградата. Беше голямо удоволствие да се докосна и да бъда част от тази 1500-годишна история.”, завършва тя поста си в Туитър.

IBB

В печта си при откриването Кълъчдароглу припомни, че Истанбул е древен град, който е бил столица на три велики империи: „В Истанбул историята блика от всяка точка. От неговите камъни до неговата почва, от неговия фонтан до неговия дворец, от неговата цистерна, до неговите джамии, църкви и синагоги, всички ние трябва внимателно да го разгледаме, да го ремонтираме, да го запазим жив и да го предадем на бъдещите поколения. Ние сме собственици на културно наследство, което трябва да бъде предадено."

IBB

Цистерна на базиликата или (Yerebatan Sarnıcı) е най-голямото и добре запазено покрито водохранилище за питейна вода в Истанбул. То прилича на дворец. Това е причината едно от имената му да е „Потъналият палат“.

IBB

Тук се съхранявал резерв от питейна вода, в случай на засушаване или обсада на града. Водата по акведукти е доставяна от извори в Белградската гора, намираща се на 19 км северно от града. Именно фактът, че Константинопол в древността получавал и съхранявал запаси от питейна вода, го е направил толкова трудно превземаем.

IBB

Резервоарът е разположен в историческия център на града, в района Султанахмед срещу катедралата-джамия „Св. София“. Това е едно великолепно творение от древността, което се е запазило почти непокътнато до днес. То е построено от император Юстиниан I през 532 – 542 г. По онова време в Константинопол е имало около шестдесет цистерни.

 

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Този сайт е защитен от reCAPTCHA и Google Политика за поверителност и Условия за ползване са приложени.

Публикувай
0 коментара

Анкета

Ще имаме ли редовно правителство или пак отиваме на предсрочни избори?