2374

Разплитат най-новата мистерия на светилището Гьобеклитепе СНИМКИ

Разкопките в района може да отнемат 100 години

Считано за най-старото религиозно светилище в света, Гьобеклитепе, разположенo на огрян от слънцето хълм в югоизточна Турция, почти всеки ден разкрива нова информация и позволя на учените да навлязат по-дълбоко в човешката история.

Анадолска агенция
Скорошно откритие разкри следи от необичайно любопитна технология за каменни инструменти, произведени чрез метода на печат, пренесен чак от Сибир в района.
 
В Гьобеклитепе, „Коремест хълм“ на турски, който е описан като „нулевата точка на историята“ със своята 12 000-годишно минало, по време на продължаващите археологически разкопки разкри множество нови, важни артефакти от периода на неолита.
Анадолска агенция
Мястото свидетелства за порядките и живота по това време. Хората са били ловци и са живели на групи от средно 40 души. Те се събрали, за да построят храма. Това е не само храм, но и център, където хората от периода се събират заедно. Също така, разкопките разкриха, че хората са направили огромни убежища от варовик. Това е безпрецедентно откритие в ерата на ловците и събирачите.
 
Неджми Карул, директор на екипа за разкопки на Гьобеклитепе, заяви, че разкопките в някои райони може дори да отнемат 100 години.
 
Карул добави, че планират да продължат тазгодишните разкопки в района, които започнаха в рамките на проекта „Каменни тепета“ до средата на октомври.
Анадолска агенция
„Досега се фокусирахме основно върху опазването на находките, но тази година създадохме и нови зони за разкопки. Продължава работата по разчистването на останките от втория слой в Гьобеклитепе. В същото време работата по разчистването и разкопките продължава в структура, наречена Храм Д, която е поставена в защитена зона чрез поставяне на покрив над нея", каза той.
 
„Ние разкопахме нови зони, които не бяха изследвани преди. Процесът на разкопки ще продължи до средата на октомври" той добави.
 
Археологията е развиваща се наука, която използва нови технологии, подчерта Карул. „Смятаме, че някои от археологическите обекти трябва да бъдат защитени като резервати. От една страна, балансът на разкопките и защитата трябва да вървят заедно. Следователно всичко, което разкрито е застрашено от унищожение. Налага се незабавно консервация."
 
Новият изследван район „Каменни хълмове“, се смята за началото на уседналия живот, където подслонът се е превърнал в жилища и истински села, възникнали преди 12 000 години. Състои се от 12 жилищни обекта, разположени в областите на Анадола и Горна Месопотамия. Находките, получени при тези разкопки, се очаква да хвърлят светлина върху човечеството, вариращо от ежедневния живот на хората до техния религиозен живот в праисторическия период.
 
Директорът на Центъра за археологически изследвания в Централна Азия на Измирския университет Докуз Ейлюл (DEU) Семих Гюнери заяви, че имат достъп до нови археологически артефакти, каменни инструменти дошли от Сибир в Гьобеклитепе.
 
„Виждаме продукти на печатна технология, разработена от древните северноазиатски народи през 30 000 г. пр.н.е. След това същата технология се пренася в Гьобеклитепе. Това са прецизни инструменти. Технологията за производство на каменни инструменти очевидно е преместена от изток на запад от около 7000 километра“, каза той.

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Този сайт е защитен от reCAPTCHA и Google Политика за поверителност и Условия за ползване са приложени.

Публикувай
1 коментар
А умрелите майнички си

А умрелите майнички си

01.07.2022 | 19:36

мислят, че Филибето е стар градец!

Отговори
0 1

Анкета

Ще имаме ли редовно правителство или пак отиваме на предсрочни избори?