46

Японец строи екокъщи от хартия за оцелелите от земетресенията в Турция

Инсталирането на „хартиени къщи“, проектирани от всепризнатия японски архитект Шигеру Бан с използване на рециклирани, екологично чисти материали, започна в засегнатата от земетресението провинция Хатай в Турция, съобщи Анадолската агенция.

АА

Архитектът пристигна в Турция, за да наблюдава лично изпълнението на своя дизайн в специално изготвеното ателие на Техническия университет в Близкия изток (METU). Той отбеляза пред Анадолската агенция (AA), че и преди е проектирал подобни конструкции за зони за спешна евакуация в Япония, Италия и Турция, използвайки екоматериали като хартия и дървесни частици.

Още след мощното земетресение, което удари района на Мраморно море през август 1999 г., Бан с група от японски архитекти-доброволци са проектирали около 70 временни конструкции за зоната, засегната от бедствието.

АА

След неотдавнашните земетресения с център Кахраманмараш, Югоизточна Турция, Бан реши да се свърже със студенти от METU от Департамента по архитектура. Той сподели, че студенти от Япония също са изразили интерес да помогнат и да "направят нещо" след бедствието, така че впоследствие са се заели с този авангарден проект.

 

„Структурата, която проектирахме за засегнатата от земетресението зона, е напълно нов проект“, обясни Бан. Подобни проекти са предназначени да служат като временни убежища, но къщата може да служи дори и като постоянно жилище, при нужда.

АА

"Дизайнът на сградата направих в Япония. След това подготвих прототип на дизайна с моите студенти там", сподели той.

 

Тъй като някой от материалите, използвани в Япония, не са налични в Турция, те са поддържали връзка със студентите от METU по време на периода на строителство, за да разберат кой тип местни материали могат да бъдат използвани за постигане на Неговия дизайн.

АА

Бан добави: „Къщата е много издържлива, много добре направена и много красива структура.“

 

Архитектът подчерта еко предимствата на къщата. Тъй като материалът, който се използва като носещи колони се състои от рециклирани пресовани хартии, постройката е с ниска себестойност, в същото време е много здрава и лесна да сглобяване.

 

Освен това архитектът също отбеляза, че доставката и прехвърлянето на конструкцията в засегнатата от земетресението зона е лесен процес.

 

Фактът, че структурата се прави в университета, дава възможност на студентите да придобият необходимия опит, който не могат да имат другаде, сподели Бан.

 

Тугба Йозер, преподавател в Архитектурния факултет на METU, заяви, че след прототипа се планира производството на още поне 20 хартиени къщи за засегнатите райони, тъй като в момента в района все още има остър недостиг на контейнери за заслон.

Научен сътрудник в същия факултет, Йовер Фарук Агърсой, спомена, че конструкцията на сградата, включително външните части и стените, са направени от плочи от дървесни частици. Те имат изолация за регулиране на температурата. В резултат на това сградата може да предложи подходяща среда за обитателите както през лятото, така и през зимата.

АА

Един от студентите, Селен Илхан, описа процеса на строителство като интересен и вдъхновяващ. „Предвиждаме, че къщата, която проектирахме, може да се използва две-три години без никакви проблеми“.

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Този сайт е защитен от reCAPTCHA и Google Политика за поверителност и Условия за ползване са приложени.

Публикувай
0 коментара

Анкета

Кой е най-големият проблем на българското училище?