Протестите в Бахрейн и Йемен не спират, арабите се навдигат и в Мароко

Шиитската опозиция в Бахрейн обяви, че няма да влиза в диалог с кралското семейство, докато „танковете не напуснат улиците" и армията не спре „да стреля по мирни демонстранти", съобщи АП. По последна информация е започнало изтегляне на бойните машини от Перления площад в столицата Манама.  От няколко дни протестиращите в малката съюзна на запада арабска монархия искат свалянето на сунитската монархия.

Силите за сигурност без никакво колебание започнаха да използват груба сила срещу опозицията, като в четвъртък в столицата бяха убити поне петима души. На следващия ден десетки бяха ранени, когато войници откриха огън по граждани, които не се подчинили на заповедите им.

Кралят натовари принц Салман бин Хама дал-Халифа с диалога „с всички страни", но от опозицията посочиха, че „атмосферата не е подходяща". „Как може да говорим, докато армията стреля по хора, които искат мирно правата си?", запита Халил ал-Марзук от опозиционния блок „ал-Вефак".

Той подчерта, че докато не бъдат премахнати бойните машини от улиците, армията не се укроти и не бъдат разрешени мирните протести, няма начин преговорите да започнат. 18-те шиитски депутати от „ал-Вефак" напуснаха парламента в знак на протест.

Днес е девети ден от антиправителствените демонстрации в Йемен. Около 500 души протестираха пред университета в йеменската столица Сана с искане за оттеглянето на президента Али Абдула Салех, съобщи ДПА. Демонстрантите скандираха "Напусни, напусни, Салех, нашите искания са ясни" и "Али, последвай Мубарак". Наблизо се събраха над 100 поддръжници на правителството, които скандираха "Не искаме друг освен Али".

Правозащитната организация "Амнести интернешънъл" призова властите да спрат да използват прекомерна сила срещу протестиращите.

Четирима души бяха убити, а десетки бяха ранени вчера при две отделни нападения срещу демонстранти в южните градове Таиз и Аден, съобщи цитиран от ДПА, позовавайки се на йеменски сайт.

В Аден загинаха двама души, а неизвестен брой хора бяха ранени, след като силите за сигурност използваха сълзотворен газ, палки и електрошокови оръжия за разпръсване на протестиращите. В Таиз бяха убити двама души, а над 40 бяха ранени, след като мъж хвърли от колата си граната срещу група антиправителствени демонстранти.

Марокански уебсайтове гъмжат от призиви за протести утре срещу правителството, което според тях е корумпирано и откъснато от народа, а забранено ислямистко движение използва момента, за да призове за демократични промени, информира Асошиейтед прес.

Мароко, също като Египет и Тунис - магнит за туристи и силен американски съюзник, обаче се смята за една от арабските страни, в които е най-малко вероятно улични протести да свалят режима. Въпреки недоволството от покачващите се цени и корупцията, страната се радва на известна икономическа и политическа свобода, а населението като цяло остава лоялно към крал Мохамед Шести, отбелязват агенциите.

Ние нямаме претенции към самата монархия, заяви пред Асошиейтед прес един от организаторите на т.нар. Движение 20 февруари. Искаме правителство, което да представлява народа, а не елита, заяви 19-годишният Монтасер Дрисси, един от младежите, които използват Фейсбук и ЮТюб, за да провокират протести, подобни на тези в съседен Тунис.

Позиви, разпространявани в различни градове, настояват за разпускане на парламента и правителството, създаване на временно правителство, съд за обвинените в корупция и разграбването на богатствата на отечеството, освобождаване на политическите затворници, официално признаване на берберския език амазих, край на официалната и неофициалната цензура, гарантиране на държавна работа за всеки с диплома, повишаване на минималната заплата и по-добри обществени услуги.

Водещото забранено ислямистко движение в страната "Адл уал Ихсан" (Справедливост и духовност) обяви на сайта си тази седмица, че ще се включи в протестите на 20 февруари

Междувременно със съобщение, дело на вторият по сила лидер на „ал-Кайда" Айман ал-Зауахири, терористичната мрежа направи първия си коментар на случилото се в Египет през последния месец, предаде АП. Египетският лекар заяви, че страната от отдавна се е отклонила от исляма и освен това разкритикува демократичното управление, посочвайки, че то не може да бъде религиозно.

Самата „ал-Кайда" в продължение на години се бореше за свалянето на Хосни Мубарак, но без успех. Събитията от началото на 2011г. вероятно силно са изненадали терористите, които не са очаквали, че светска „революция" с искания за повече права и свободи ще свали египетския президент, коментираха анализатори.

В 34-минутния видеозапис ал-Зауахири не споменава пряко протестите, свалили Мубарак, като вместо това прави пространен преглед на историята на Египет от 18 век насам. Лидерът на „ал-Кайда" подчертава, че страната живее „в реалността на бягството от исляма" заради западните колонизатори, които я откъснали от Османската империя.

Ал-Зауахири разкритикува режима на Мубарак заради мъченията, корумпираните медии и манипулираните избори, с които си е служил. Освен това, египтянинът се изказва подчертано негативно и за демокрацията като цяло, посочвайки, че тя дава цялата власт на мнозинството без да зачита качества и идеали, което не е съвместимо с религията.

Видеоклипът, който всъщност представлява снимка на ал-Зауахири и аудиозапис, е датиран от периода между 5 януари и 5 февруари. Той е бил разпространен в екстремистки сайтове и се очаква да бъде публикувана и втора част, от която ще стане ясно как „ал-Кайда" планира да се намеси в Египет.

В същото време африканската държава Джибути стана поредната ислямска страна, в която избухнаха масови антиправителствени протести. В демонстрациите в столицата са взели участие няколко хиляди души. Полицията е използвала сълзотворен газ и гумени куршуми за разпръсване на протестиращите. Източноафриканската държава е с площ едва 22 хил. кв. км, и с население 750 хил. души. В Джибути са разположени няколко военни бази, сред които американски и френски.

Президентът на САЩ Барак Обама вчера осъди използването на насилие срещу мирните протестиращи в Бахрейн, Либия и Йемен и призова универсалните права на изразяване да бъдат спазвани, се казва в изявление, разпространено от неговия говорител Джей Карни на борда на "Еър Форс Уан".

Той заяви, че президентът получава редовни новини за насилието в Близкия изток посредством неговите съветници по национална сигурност.

"Дълбоко съм разтревожен от случващото се в Бахрейн, Либия и Йемен", посочва Обама в комюнике. "Съединените щати осъждат използването на насилие от правителствата срещу мирните протестиращи в тези страни и където и това да се случи", се казва още в комюникето

 

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
0 коментара

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?