3906

Прогноза: Турция иска да се качи на влака на БРИКС, преди да е станало твърде късно

Искането на Турция за присъединяване към алианса БРИКС остава на дневен ред в световните медии.

Анализирайки членството на Турция в БРИКС, икономическият канал CNBC заяви, че възможното членство на Анкара се разглежда едновременно като стратегическа и символична стъпка, поради нарастващото влияние на страната с население от 85 милиона души на световната сцена.“

В изявлението си пред CNBC Джордж Дайсън, старши анализатор в Control Risks, посочи, че Турция е съюзник на Запада от много години и заяви, че нейният ход да се присъедини към БРИКС е съвместим с по-широкото геополитическо пътуване на Анкара.

Това не означава, че Турция напълно се отдалечава от Запада. Дайсън подчерта, че Анкара иска да развие възможно най-много търговски връзки.

Бившият служител на Белия дом и Държавния департамент Матю Брайза заяви, че президентът Реджеп Тайип Ердоган и правителството искат да осигурят националните си интереси.

Икономистът Арда Тунджа допълни: „Турция искаше да се качи на влака на БРИКС, преди да е станало твърде късно. Твърде рано е да се говори, че БРИКС е алтернатива на Запада, но намерението очевидно е да се изправи срещу Запада под ръководството на Китай.

Срещата на върха на БРИКС ще се проведе в Казан, Русия, на 22-24 октомври. Очаква се една от основните точки в дневния ред на срещата да бъде разширяването на БРИКС.

В специално изявление за CNBC-e, главният редактор на Financial Times Мартин Волф заяви: „Можем да кажем, че намалението на лихвения процент от ФЕД ще бъде от полза за Турция. Въпреки че първото нещо, на което трябва да се обърне внимание, са курсовете на вътрешния пазар, курсовете на външния пазар винаги са били важни за Турция. Страната е склонна към известно износване по отношение на капитала. Намаляването на лихвения процент от Фед облекчава натиска върху валутните курсове. „Животът става малко по-лесен за Турция“, допълни той.

"В дългосрочен план, Турция винаги е била разглеждана като страна с висок потенциал и все още е такава.

Държава, която се представя добре. Освен това е страна с достъп до европейския пазар. По този начин хората искат повече да вярват в Турция. Въпреки това, както знаете, имаше събития като голямо увеличение на инфлацията, което наруши като цяло оптимистичната перспектива.

Ако обаче продължи по правилния път, бъдещето й е светло", отбеляза Волф.

БРИКС не е много важна икономическа група, но страните членки определят политиките заедно. Не виждам никакво оперативно значение. Това също може да създаде възможности за Турция, но двустранните отношения с членовете са по-важни", заключи Волф.

Анкета

Кой е най-големият проблем на българското училище?