3906

Проект за център за природен газ в Тракия, ще обсъдят Путин и Ердоган в Казан

Руският вицепрезидент Юрий Ушаков заяви, че има планирана специална среща между руския президент Владимир Путин и президента Реджеп Тайип Ердоган.

Лидерите се предвижда да обсъдят подробности на проекта за център за разпределение на природен газ, планиран да бъде създаден в Северозападния турски район Тракия.

Руският вицепрезидент Юрий Ушаков даде пресконференция преди срещата на БРИКС, планирана да се проведе между 22 и 24 октомври в Казан.

Заявявайки, че много лидери, включително президентът Реджеп Тайип Ердоган, ще проведат специални срещи с руския президент Владимир Путин. Ушаков даде информация за темите на двустранните срещи на лидерите.

Ушаков добави, че на срещата ще бъдат представени 36 страни, 22 от които на високо ниво.

Путин и Ердоган ще се срещнат в Казан на 23 октомври. „На тази среща на върха лидерите ще обсъдят центъра за природен газ, планиран да бъде създаден в Турция“, отбеляза той.

Турция активно планира създаването на център за разпределение на природен газ, който да играе ключова роля в енергийния сектор на региона и Европа, през Българияи Гърция

Идеята е част от по-широката стратегия на страната да се превърне в международен енергиен хъб, като използва своето географско положение между основни производители на природен газ в Близкия изток, Централна Азия и Русия, и потребителите в Европа.

Основните цели и характеристики на газовия хъб са, диверсификация на източниците. Турция се стреми да намали своята зависимост от руския природен газ чрез включване на различни източници като Азербайджан, Иран и евентуално нови източници от Източното Средиземноморие.

С проектът ще се постигне увеличаване на енергийната сигурност на региона. Хъбът ще помогне за подобряване на стабилността на доставките на газ в Европа и региона, като предлага алтернативни маршрути и източници.

С него се създават нови търговски възможности. Планът е газът не само да се транспортира през Турция, но и да се търгува на този нов пазар, като се създаде енергиен борсов пазар, който може да определя цените за региона.

През последните години Русия също изрази подкрепа за създаването на този хъб. Според официални изявления, тръбопровода "Турски поток" и други тръбопроводи ще се интегрират в плана за газовия хъб. Така Русия ще се,опита да заобиколи ембаргото нарожено от Европа.

Създаватето на подобен газов гъб ще има ползи предимно за Турция. Страната ще се преврне в ключов играч на енергийния пазар и ще може да привлече световни инвестиции, които ще създадат нови работни места в енергийния сектор.

Създават се и по-добри преговорни позиции с различни доставчици и клиенти на енергийни ресурси.

Идеята за този газов хъб се разглежда като стратегически ход за Турция в усилията ѝ да засили влиянието си в енергийния сектор и да стане важен регионален играч в областта на енергийното разпределение и сигурност.

Анкета

Ще имаме ли редовно правителство или пак отиваме на предсрочни избори?