Привличат чуждестранни стартъп предприемачи, с големи данъчни облекчения в Турция
- 15:30, 19.09.2024
- 15:43, 19.09.2024
- 249
- 0
Турция представи нова визова програма, насочена към опростяване на разрешителните за работа за чуждестранни професионалисти и предприемачи със специализиран опит, в опит да привлече стартиращи технологични компании с висока стойност.
Програмата "турска TechVisa", разработена от Министерството на промишлеността и технологиите в сътрудничество с Министерството на труда и социалното осигуряване в Анкара, включва предоставяне на тригодишни разрешителни за работа на предприемачи и експертни служители, участващи в авангардни технологични сектори, които създават компании в Турция.
Програмата, която се разработва известно време, предлага значителни стимули, включително освобождаване от корпоративен данък за компании, установени в технологични паркове или инкубатори, и освобождаване от данък върху дохода за служителите.
Програмата също така предвижда рационализиране на бюрократичните процедури, за да направи предприемаческата система на Турция по-привлекателна за "стартъп" компании.
Тя има за цел да даде възможност на професионалистите и предприемачите „да се чувстват като у дома си и да правят дългосрочни планове в Турция“, уточни министърът на промишлеността и технологиите Мехмет Фатих Каджър по време на събитието за стартиране на програмата на летище Истанбул.
„Най-големите бенефициенти от тази програма несъмнено ще бъдат турските технологични компании и нашата квалифицирана работна сила“, отбеляза Каджър.
Той подчерта, че светът е в процес на бърза трансформация и технологичният напредък постави предприемачеството в центъра на новия глобален ред.
Министърът обясни, че стартиращите новаторски "стартъп" технологии са водещи в генерирането на икономическа стойност чрез потенциала си за бърз растеж и разширяване на глобалния пазар.
„Предприемачеството играе по-решаваща роля от всякога в стремежа на нациите за развитие“, отбеляза Каджър, като посочи, че бизнесът все повече инвестира в иновативни начинания, за да спечели конкурентно предимство.
Програмата също така ще предложи шест месеца правни, финансови и технически консултации на предприемачи, които създават компании в Турция.
Каджър подчерта, че програмата TechVisa бележи значителна стъпка в амбицията на Турция да се превърне в глобален технологичен център.
Министърът на труда и социалното осигуряване Ведат Ишъкхан, който също говори на събитието, подчерта ускорените процедури за разрешителни за работа по програмата.
„Ние издаваме разрешителни за работа на чуждестранни работници, като същевременно поддържаме силен фокус върху защитата на местната работна ръка“, заключи Ишъкхан.