Претърсват турски товарен кораб, влязъл в забранен район край Либия

Силите на военачалника Халифа Хафтар заявиха късно в понеделник, че са прихванали турски кораб под ямайско знаме, който е пътувал към пристанището Мисрата в западна Либия.

Турция е основният поддръжник на международно признатото правителство на националното съгласие (GNA) на запад, което от години се бори с пучистите генерал Халифа Хафтар, базирана в източната част на Либия (LNA).

Говорителят на LNA Ахмед ал Мисмари каза, че търговският товарен кораб "Маброука" е имал 17 суши екипаж, включително девет турски граждани, и превозва съмнителни контейнери, които все още не са били инспектирани. Силите на LNA го спряли близо до източното пристанище Дерна, каза той.

Милицията твърди, че корабът е влязъл в забранена зона и не е отговорил на обаждания и се е оттеглил в пристанището Рас ал Хилал.

Той каза също пред телевизионния канал Al-Hadath, че корабът е бил натоварен с лекарства, за да бъде откаран в Мисрата, но е влязъл в забранената зона.

Твърдейки, че са се опитали да се свържат с кораба, но не са получили отговор, Мисмари каза: "Приближихме кораба с лодки и се качихме на него"

Капитанът не е спазил процедурите и корабът е влязъл в забранената зона без разрешение, каза той и добави, че на борда няма оръжие.

Според информация, получена от Анадолска агенция, екипажът е в добро състояние.

Източници твърдят, че процедурата е приложена и към други кораби в региона и съществува предвидено наказание за навлизане в грешната зона.

GNA и LNA подписаха споразумение за прекратяване на огъня през октомври, а Организацията на обединените нации настоява за политически диалог, целящ изборите през следващата година като решение на дългогодишния конфликт в Либия.

Либия е затънала в раздори след свалянето на покойния Муамар Кадафи през 2011 г.

Новото правителство е основано четири години по-късно през 2015 г. по споразумение, ръководено от ООН, но усилията за дългосрочно политическо уреждане засега са се провалили поради военната офанзива на Хафтар.

От април 2019 г. силите на Хафтар са предприели атаки срещу Триполи и други части на северозападна Либия, в резултат на които са загинали повече от 1000, включително цивилни. Хафтар има подкрепата на Обединените арабски емирства (ОАЕ), Египет и Русия, докато признатото от ООН правителство се подкрепя от Турция и Катар.
 

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
1 коментар
Хората на Халифа

Хората на Халифа

08.12.2020 | 12:49

Действат като абсолютни пирати!

Отговори
2 0

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?