Поляците събраха $4,9 милиона за боен дрон за Украйна
Средства за Байрактар се набират и в Канада и Норвегия
- 17:30, 25.07.2022
- 174
- 5
Украйна скоро може да получи втори безплатен атакуващ дрон Байрактар TБ2, парите за който са събрани от жители на приятелски страни.
В Полша приключи набирането на средства за турския безпилотен летателен апарат (БЛА) за Въоръжените сили на Украйна. Инициатива организирана от сайта zrzutka.pl събра близо 23 000 000 злоти или $4 900 000 за четири дни преди края на кампанията за групово финансиране.
По-рано Литва дари безпилотен летателен апарат на Украйна. Беше наречен Ванагас.
Средства за турския боен дрон се набират и в Канада и Норвегия.
Компанията производител Байкар, от своя страна не приема средствата събрани за БЛА, а ги дарява директно за подпомагане на украинската армия и подарява дроновете директно на Украйна. Така помощта за страната е двойна.
Байрактар TБ2 е оперативен военен дрон, произведен в Турция. Оборудван е с витло от тласкащ тип и двигател с вътрешно горене. Дронът може да носи две управляеми ракети UMTAS с обсег на изстрелване до 8 км или четири високоточни бомби MAM - C / MAM - L , които поразяват цели на разстояние до 8 км.
Първият ударен дрон беше закупен от Украйна в началото на 2019 г. Турция и Украйна обаче не са единствените оператори на тези дронове. Байрактар TB 2 се използва и от силите на Азербайджан, Катар, Киргизстан, Либия, Мароко, Етиопия, Туркменистан, Пакистан и Нигер.
Водещи новини
Коментари
Отговор на коментара написан от Премахни




