3906

Politico: САЩ и Великобритания удариха Украйна с неочаквано решение

Украйна настоява забраната за оръжия да бъде вдигната, като твърди, че не може да се защити срещу руски ракети, бомби и дронове, без да може да удари летищата и базите, където тези оръжия се съхраняват и изстрелват. Но съюзниците на Киев са загрижени за преминаване на червените линии на Кремъл и ескалиране на войната

 

Надеждите на Украйна, че САЩ и Великобритания ще премахнат забраната за удари на руска територия по време на визити на високопоставени дипломати в Киев, не се оправдаха, пише Politico.

Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен и британският външен министър Дейвид Леми наистина донесоха големи пакети с помощ и обещаха да продължат подкрепата си.

"Надеждите на украинците, че държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен ще използва възможността от посещението си в Киев в сряда, за да обяви облекчаване на правилата, забраняващи поразяването на цели в Русия с дарени оръжия, бяха попарени“, пише изданието, цитирано от Фокус.

Но Блинкен, говорейки заедно със своя колега Леми, заяви, че двамата висши дипломати ще отнесат информацията, която са събрали в украинската столица, обратно във Вашингтон, където президентът на САЩ Джо Байдън ще се срещне с британския премиер Кийр Стармър в петък.

"Днес обсъдихме ситуацията на бойното поле, целите на Украйна и това, от което се нуждае, за да успее.

Ще върна тази дискусия във Вашингтон.

И двамата ни шефове ще я обсъдят в петък", отбеляза Блинкен.

Белият дом обмисля разширяване на територията в Русия, която Украйна може да поразява с оръжия, произведени в САЩ и Великобритания, казват официални лица пред изданието. В Киев Блинкен не спомена това.

Украйна настоява забраната за оръжия да бъде вдигната, като твърди, че не може да се защити срещу руски ракети, бомби и дронове, без да може да удари летищата и базите, където тези оръжия се съхраняват и изстрелват. Но съюзниците на Киев са загрижени за преминаване на червените линии на Кремъл и ескалиране на войната.

Анкета

Кой е най-големият проблем на българското училище?