Поличба? Байдън ще посети Амазония - джунглата, която едва не погуби Рузвелт
- 10:30, 17.11.2024
- 564
- 0
Джо Байдън ще бъде първият действащ президент на САЩ, който ще посети Амазония - огромната тропическа дъждовна гора, която едва не погуби предшественика му Теди Рузвелт, след като той напусна поста си, предаде АФП.
Пътуването е част от последната обиколка на Байдън из Южна Америка, преди да предаде ключовете от Белия дом на Доналд Тръмп, който след 2 месеца ще стане 47-ият президент на САЩ.
81-годишният Байдън ще кацне в най-големия град в Амазония, Манаус, на път за Рио де Жанейро, където ще се проведе двудневна среща на върха на Г-20.
Амазонската джунгла не е била щастлива дестинация за 26-ия президент на САЩ Рузвелт.
Той е имал близък до смъртта си опит в нея, когато е отишъл на експедиция с кану през 1914 г., четири години след мандата си през 1901-1909 г.
Рузвелт, републиканец, известен с приключенския си дух, си партнира с бразилския изследовател Кандидо Рондон, за да картографира Рио да Дувида (Реката на съмнението), приток в дивата централно-западна Бразилия.
Реката, дълга 760 км, се оказва враждебна. Няколко членове на експедицията на Рузвелт загиват, а бившият президент, който по това време е на 55 години, хваща малария и инфекция на крака, които го обезсилват в последния труден участък.
„Т. Р. (Теди Рузвелт) беше изгубил ума си към края; Рондон няколко пъти го издаде за мъртъв“, казва правнукът му Туид Рузвелт в забележки, отбелязани от „Ню Йорк Таймс“ през 1992 г.
Самият Рузвелт, когато приятелите му от Американския природонаучен музей го предупреждават за опасностите, преди да предприеме пътуването си, им казва, че вече е живял пълноценно и е готов на риска.
„Изживях пълния си дял и ако се наложи да оставя костите си в Южна Америка, съм напълно готов да го направя“, казва той според списание „Смитсониън“.
В крайна сметка експедицията на Рузвелт-Рондон е спасена от катастрофа, когато в джунглата се натъква на бразилски каучукови пласьори, които им помагат достатъчно, за да могат да стигнат до товарните лодки, а оттам и до безопасността на външния свят.
Рузвелт така и не възстановява напълно здравето си след изпитанието, въпреки че двамата с Рондон получават признание за картографирането на Реката на съмнението. Бившият президент умира през 1919 г. в дома си от кръвен съсирек в белите дробове на 60-годишна възраст.
В негова чест реката, по която е плавал, е преименувана на река Рузвелт