965

Поклон пред гроба на Фатима дава ключ към рая

Милиони шиити посещават светилището в иранския град Ком

Съвсем наскоро се завърнах от Иран, където видях красота, екзотика, история. Видях един гостоприемен и много възпитан народ. Видях изключително красиво изкуство във всичките му разновидности – занаяти, килими, дърворезба, живопис, музика и кино. Видях много интелигентни и красиви жени със и без забрадки. Видях мъже – джентълмени, които ми отваряха любезно вратите. В тази древна земя има много светилища и уникални за мюсюлманите места. Едно от тях е светилището на Фатима Ал- Масума в Ком, който е най-свещеният град за шиитските мюсюлмани след Машхад. 

Оля Ал-Ахмед, Техеран-София

Всяка година милиони поклонници идват там да се молят в джамията и обикалят гробницата на светицата. Светилището е изобразено на обратната страна на иранската монета от 50 риала, излязла през 2004 г. 

Легендата гласи, че Фатима е имала необясним дар от Аллах да лекува болните и да помага на бедните и онеправданите. Родена е в Медина в началото на 173 г. по хиджра (789 г. сл. Хр.). Тя е най-голямата дъщеря на седмия шиитски имам, Муса ибн Джафар Ал-Казим и Наджма, която била известна като „Тахере“ (целомъдрена). Сестра е на осмия шиитски имам Али Ал- Рида, който й дава името Масума, означаващо чиста и невинна. Още като дете впечатлява с познания и духовно съзнание.  Когато е на 6 години местни първенци потърсили баща й, за да му зададат няколко въпроса. Понеже имамът бил на път, те ги записали и си тръгнали. За всеобщо удивление, когато Ал-Казим се върнал, невръстната му дъщеря вече била написала верните отговори.  

Фатима умира едва на 28 години. Погребана е във Вавилонската градина, превърнала се в най-славното и известно светилище в Иран след Астан Кудс Разави (т.е. светилището на имам Реза). 

Смята се, че Фатима ще ходатайства за шиитите в деня на Страшния съд, така че всички те да влязат в рая. Джафар Ал-Садик, шестият имам на шиитите, е предсказал раждането й 45 години преди да се появи на бял свят.  Гробницата й се смята за светилище на всички дванадесет шиитски имами. 

Мястото става популярно за поклонение през ІХ – Х век и продължава да бъде през Тимуридския период. Град Ком, включително и храмът, е нападнат от монголците през 1221 г. Куполът е възстановен и дворът е украсен в чест на сефавидския шах Исмаил I през 1519 г. Голяма част от светилищния комплекс е построен от шах Абас I Велики в началото на ХVІІ век.

Светилището на Фатима първоначално е било един обикновен навес от сламена рогозка, който е превърнат във висок златен купол с минарета, издигащи се към небето. 

Сградата се състои от гроба на ислямската светица, 3 малки двора и 3 големи молитвени зали (с обща площ 38 000 кв. м), наречени Табатат, Бала Сар, А'дам.

Светият храм на Фатима е с обща площ от 14 хиляди квадратни метра, включително харамите, чардаците, салоните и трите двора. Освен това, гробниците на царете и двете джамии; at-Tabataba’iy и Balasar. Голямата джамия е добавена към светилището и само нейната площ е двадесет и пет хиляди квадратни метра. Когато посетител пристигне в покрайнините на града, той ще види две огромни минарета, които светят в далечината.

Преди да се влезе в светилището жените задължително слагат хиджаб и цяла абая - наметало върху дрехите, което се дава или продава навсякъде до джамията. Модернизацията вече е измислила и абаи за еднократно ползване. И мъжете, и жените, задължително се събуват на отредено за това място. Предвидени са калцуни за еднократна употреба също пред входа на светилището, което е застлано с най-скъпите и неописуемо красиви персийски килими.

Куполът се надвесва над сребърна гробница, украсена със злато. 

Гробницата е висока четири метра, дълга 5,25 м и широка 4,73 м. Украсеня е със злато от вътрешната страна. Фигурите също са облицовани със злато. Двете минарета се издигат високо в небето до 32,20 м от земята, с диаметър на всяко 1,50 м.

Непосредствено до светилището на Фатима е музеят на Корана, където се намира най-голямата ръчно написана свещена книга за мюсюлманите. В музея се съхраняват ценни дарове, които са подарени на светилището на Фатима през дългата му история. Наблизо е и ислямското училище на Ал-Файдия – едно от най-известните в Иран. Така се свързват в едно училището, музея и пазарите. На който му писне многолюдната блъсканица, може да хване пътя до чаршията! А пътят води до другата страна на базара за Бейтун нур (Къщата на светлината) - една от важните забележителности в града, която се е превърнала в училище, наречено „Ас-Сатийа“ - мястото, където Фатима Ал-Масума е живяла като гост в продължение на седемнадесет дни, преди да отиде в по-добрия свят.

Ком е седмият по големина град в Иран,

столица на едноименната провинция. Намира се на 140 км (87 мили) южно от Техеран. При преброяването през 2016 г. населението му е 1 201 158 души. Разположен е на брега на красивата огромна река Ком. Градът е най-големият център за ислямско образование по програмата „шиитска стипендия“ в света и е важна дестинация за вярващите мюсюлмани. Близо двадесет милиона поклонници посещават града всяка година, повечето от които са иранци, както и други шиити от цял свят.

Ком става и индустриален център, когато през 1956 г. е открит огромен залеж на петрол и е построена голяма рафинерия. 

Като най-известен местен кулинарен сувенир пък се смята персийският крехък карамел, наричан „сохан“.

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Този сайт е защитен от reCAPTCHA и Google Политика за поверителност и Условия за ползване са приложени.

Публикувай
0 коментара

Анкета

Как оценявате новото редовно правителство "Желязков"?