4232

Почина лидерът на терористичната организация ФЕТО, организирал опита за преврат в Турция

Сайтове, близки до ФЕТО, съобщиха, че лидерът на терористичната организация Фетхуллах Гюлен е починал в САЩ.

Той имаше деменция, както и бъбречна недостатъчност и диабет, съобщава новинарския канал НТВ.

Сайтове, близки до организацията, публикуваха новина за смъртта на Гюлен около 21:00 часа снощи.

Според изявление, направено в платформата се споменава, „Фетхуллах Гюлен Ходжаефенди почина днес (20 октомври)“. Подробности относно организирането на погребението ще бъдат споделени в следващите дни."

Източници от турското разузнаване потвърдиха смъртта на 83 годишния лидер на терористичната организация ФЕТО, съобщи турският външен министър Хакан Фидан.

Смъртта му е потвърдена от нашите източници от разузнаването“, обяви Фидан по време на съвместна пресконференция днес в Анкара.

Ебуселеме Гюлен, племенник на Фетхуллах Гюлен, също потвърди новината за смъртта на чичо си с публикация в профила си в социалните мрежи.

НТВ

За последен път Гюлен е заснет в автомобил, докато го отвеждат изън чифлика, в който живее в Пенсилвания.

Въпреки че причината за смъртта на Фетхуллах Гюлен все още не е официално обявена, е известно, че той е имал различни здравословни проблеми от дълго време. Твърди се, че той е починал малко след като е бил хоспитализиран.

Фетхуллах Гюлен, който живее в Пенсилвания в САЩ от 1999 г., влезе в дневния ред на Турция с опита за преврат на 15 юли 2016 г. Гюлен, който беше обвинен от Република Турция в много обвинения като опит за сваляне на конституционния ред, създаване и ръководене на терористична организация и шпионаж, също излезе на преден план с престъпления като кражба на изпитни въпроси и измама.

Лидерът на терористичната организация ФЕТО Гюлен е проповедник и имам, роден в Ерзурум Пасинлер на 27 април 1941 г. Той е обвинен в опит да елиминира конституционния ред в Турция, с помощта на  терористичната организация, която той създаде подмолно, в течение на десетилетия, с претенцията да отгледа "златно поколение".

На 21 март 1999 г. Гюлен, позовавайки се на здравословни проблеми, избяга в Съединените щати. Оттогава той живее в щата Пенсилвания. 

В обширни публикации днес турските медии описват структурите и работата на забранената организация.

На 11 декември 2015 г., по указание на Главната прокуратура на Анкара, в цяла Турция са започнати операции срещу „Фетхуллахистката терористична организация/паралелна държавна структура“, както се споменава в обвинителния акт, включително Фетхуллах Гюлен и членове на движението Гюлен, и в изготвения доклад бяха определени целите на организацията.

Организацията, ръководена от Гюлен, има много по-строга йерархична структура от известните незаконни организации. Организацията се състои и се управлява от имам Гюлен на върха като нейни висши органи и звена, наречени „Комитет за определяне“, „Консултативен съвет“, „Група на моллите“ и „Парламент“, пряко свързани с него. Решенията, взети в парламентарната единица, се предават на най-ниските звена в рамките на йерархичната структура. Строгата йерархична структура на организацията е проектирана като световен имам, имам на географски регион, на държава, регионален, провинциален, областен, окръжен, квартален, домашен имам, водачи, ментори, ученици и членове на общността.

Решенията на организационния съвет се изпълняваха безусловно от членовете на организацията в тази йерархична структура, като се обръща внимание на секретността, разузнаването и опазването на тайни. Освен това "Настоятелството" определя как ще се използват финансовите средства на организацията.

Между 17 и 25 декември 2013 г. в Турция беше извършен първи опит за преврат за сваляне на правителството с фалшицирани документи. След като се разбра, че Гюлен стои зад тези операции, от САЩ на всички нива беше поискано екстрадирането на 40 лидери на ФЕТО. САЩ обаче действат неохотно по този въпрос и продължиха да държат Гюлен под своя защита.

На 15 юли 2016 г. ФЕТО се опита да превземе държавата, като активира свои агенти, укриващи се в армията в Турция, и причини смъртта на много хора.

След този драматичен момент, Турция отново повтори искането си за екстрадиране на лидера и съмишлениците на ФЕТО от САЩ. Държавният секретар на САЩ Джон Кери тогава заяви, че Турция трябва да предостави доказателства за екстрадицията на Гюлен. След това изготвената от Министерството на правосъдието в Анкара преписка със заглавие "факти относно извършване на престъплението" е изпратена на американските съдебни власти. Завръщането му обаче така и не се осъществи

Анкета

Ще имаме ли редовно правителство или пак отиваме на предсрочни избори?