49

Първата любовна поема и най-старият мирен договор в света се съхраняват в Истанбул

Саркофагът на Александър е донесен от Ливан в столицата на Османската империя

Най-ранното известно любовно стихотворение в света, най-старият писмен мирен договор в историята, саркофагът на Александър, това са само някои от наистина изключителните предмети, съхранявани в Археологическите музеи в Истанбул.

Най-важният музей на Турция е може би и най-известният и паметник на историята сам по себе си.

АА

Свидетелство за културния ренесанс

Създаването му бележи ключов момент в стремежа на Османската империя към модернизация, свидетелство за културния ренесанс, настъпил заедно с революции в области като медицина, право и технологии. Той е предвестник на епоха на новаторство реформи.

 

Днес музеят може да се похвали с почти половината от цялата колекция от исторически артефакти на Турция.

АА

„В Турция, всички музеи имат близо 3,5 милиона артефакта. Приблизително 1,5 милиона от тях са в наше притежание“, заяви Рахми Асал, директор на музея, пред Анадолската агенция (АА).

 

„Този ​​музей притежава наистина изключителна колекция както по отношение на своята уникалност, така и по отношение на необятността си в числено отношение.“

АА

Сърцето на Истанбул

Комплексът се намира в самото сърце на Истанбул в квартал Султанахмет, близо до Света София и Босфора.

 

Докато официалната му дата на откриване е 13 юни 1891 г., основаването на Истанбулските археологически музеи всъщност датира от 1845 г., сподели Асал.

АА

Състои се от три основни единици: Археологическия музей, Музея на древните ориенталски произведения и Музея на керамичните орнаменти.

АА

Имперски музей

Първата музейна сграда е подобна на склад секция за антики и древни оръжия, разположена в Света Ирина, византийска църква от 6-ти век в Истанбул, която в момента служи като музей, само на няколкостотин метра от комплекса.

 

„Това е склад, който можел да бъде посетен само със специално разрешение. Това не е бил музей, отворен за всички“, уточни Асал, който започна работа в музея през 1987 г. като стажант.

АА

През 1869 г. се превръща в Имперски музей, преди да бъде преместен през 1881 г. в сградата, в която днес се помещава Музеят на павилиона с керамичните плочки, построен през 1472 г. като ловна хижа за османския владетел Мехмед Завоевателя.

 

Преместването бележи друг важен момент в историята на музея: пристигането на Осман Хамди Бей като негов директор.

АА

Първият археолог на Турция

Осман Хамди, живял между 1842 и 1910 г., е художник с дълбока любов към археологията и историята. Днес той е известен и като първия археолог на Турция.

 

„Когато стана директор на музея, той беше отворен за посетители. В сряда за жени и за мъже в другите дни“, сподели Асал.

АА

Докато Осман Хамди извършва разкопки из цялата империя, броят на експонатите в музея внезапно се увеличава, добави той.

 

Ограничаване на износа на антики

„Той прави първите турски археологически разкопки, като по това време са били наложени разпоредби за ограничаване на износа на антики“, обясни Асал.

АА

Стотици произведения на изкуството и артефакти започнали да се концентрират в Истанбул, така съществуващата сграда вече не можела да побере огромната колекция.

 

„Когато се преместиха тук, музеят имаше около 800 до 1000 експоната, но броят им скоро достигна хиляди.

 

Саркофагът на Александър

По време на разкопки в Сайда или Сидон, сега в Южен Ливан, между 1887 и 1888 г. Осман Хамди открива некропола на финикийския крал Табнит, саркофага на Александър и много други артефакти.

АА

Искат от султан Абдулхамид II, нова сграда

Това всъщност промени съдбата на турската музеология. Тъй като мястото в музея се изчерпило, Осман Хамди и неговите колеги „поискали от султан Абдулхамид II, нова сграда. Целият музей, който виждате тук, е завършен между 1891 и 1907 г. и е отворен за обществеността.

 

През годините сградата на музея е претърпяла няколко ремонта. Най-скорошният и обширен проект за възстановяване започна през 2012 г. и продължи десетилетие.

АА

Нашата Съкровищница, Зала за монети, Зала "Троя" и Залата за археологическа научна методология вече са отворени“, допълни Асал.

 

Текущата реставрационна работа за древните ориенталски произведения и Музея на павилиона с плочките се очаква да приключи през следващите една или две години, добави той.

АА

Най-старият писмен мирен договор в историята

„Този ​​музей е съкровищница от важни събития. Например, в него се съхранява най-ранната известна любовна поема в света, най-старият писмен мирен договор в историята, известен като Договора от Кадеш, и това, което смятам за най-значимия саркофаг в света, саркофагът на Александър“, припомни Асал.

АА

Един от петте най-добри музеи в света

„Има множество необикновени архитектурни произведения, изобразяващи божества като Зевс, Посейдон, бога на медицината Асклепий, както и множество театрални творби. Всички те са тук.“

 

Археологическите музеи в Истанбул са „един от петте най-добри в света, когато става дума за музеи и археология. Това е и една от първите 10 музейни сгради, строени някога в света“, подчерта Асал.

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Този сайт е защитен от reCAPTCHA и Google Политика за поверителност и Условия за ползване са приложени.

Публикувай
0 коментара

Анкета

Кой е най-големият проблем на българското училище?