1553

Откриха светилище на неизвестни богове в пустинята

Изследователи откриха първите мустатили, които са монументални каменни конструкции, датиращи от периода на късния неолит, през 70-те години на миналия век. Оттогава са намерени около 16 000 мустатили, предимно в Северна Саудитска Арабия, пише vice.com. Въпреки разкопките и интензивните изследвания, никой не успя да определи точната функция на тези структури – досега.

В наскоро публикувана статия, изследователи от Университета на Западна Австралия показват, че тези паметници вероятно са били използвани за ритуални цели.

Мустатилите са правоъгълни, каменни конструкции с ниски стени, които варират от 20 до 600 m дължина. Учените идентифицираха 7000-годишни фрагменти от животински черепи и рога, предимно от домашен добитък, открити близо до голям изправен камък, който е част от дълъг 140 метра мустатил, разположен на 55 мили източно от град АлУла. Авторите твърдят, че близостта вероятно показва, че районът е място за жертвоприношение на животни.

Откритието също така предполага, че тези мустафили са били дестинация на многократни поклонения и миграция.

Фактът, че хората изглежда са пътували до тези структури предполага, че имаме ранна форма на поклонение в региона. Преди това се смяташе, че не е имало много взаимодействие между различните части на Северна Арабия през този период, но сега знаем, че не е така. Фактът, че подобно религиозно вярване изглежда може да се разпространи в огромна област, е несравним навсякъде по света.

Изследователите ще разкопават още мустатили, за да съберат по-подробна екологична и климатична информация за региона между неолита и бронзовата епоха. Учените се надяват, че това ще ни помогне да разберем по-добре развитието на цивилизацията в древна Саудитска Арабия.

 

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Този сайт е защитен от reCAPTCHA и Google Политика за поверителност и Условия за ползване са приложени.

Публикувай
0 коментара

Анкета

Ще имаме ли редовно правителство или пак отиваме на предсрочни избори?