Откриха манастир, по-стар от Света София в Истанбул СНИМКИ
Мощите на Йоан Кръстител се съхранявали там
- 16:00, 23.12.2023
- 1496
- 0
Джамията Имрахор Иляс Бей, известна още като Манастир Студиос е по-стара от катедралата Света София. Тъй като нейното строителство е започнало през 450-те години, бе отбелязана като най-старата религиозна сграда в Истанбул.
Манастирът Студиос в квартал Йедикуле е построен по времето на източноримския император Леон Флавий I от Студиос, една от видните фигури на периода и източен консул. Усилията на Генералната дирекция на фондациите продължават да предоставят на посетители сградата, по-голямата част от която все още е запазена.
Музейният изследовател и археологът на Истанбулските фондации Мурат Сав обяви пред Анадолскатаагенция (АА), че сградата е била построена първо като църква с типичев план на базилика. „Този план е известен от римския период, или по-точно от елинистическия период“, допълни той.
Сав посочи: "Няма друга базилика в Истанбул, която да е оцеляла до днес в този вид. В манастирския комплекс има много постройки. Една от тях е сградата на метоха. Това е и мястото, където живеят монасите. Има килии, построени за настаняване на хора, баня, трапезария и разбира се кухня, прикрепена към трапезарията, мелници, кладенци за вода и др., както и много други постройки."
Той отбеляза, че сградата е построена в чест на Йоан Кръстител. „Той е известен и като Йоан Предтеча, и е предшественик на Исус Христос, който според Евангелието, предсказва пришествието на Месията. Той е отшелник в пустинята. След това извършва масово водно кръщение във водите на река Йордан. След това, той е хвърлен в тъмница, а след това е обезглавен. В исляма Йоан Кръстител е сред пророците, като обикновено е наричан с арабската форма на името му Продромос Яхия", отбеляза Сав.
Ученият допълни, че след като Продромос Яхия е бил убит, неговият черепен и части от тялото са били донесени в Истанбул и са съхранявани в този манастир. Тези "свети мощи" са сред многото ценности, взети от Истанбул по време на латинското нашествие. Сав посочи, че някои от частите на тялото на Продромос Яхя, тоест на пророка Йоан, се съхраняват в катедралата на Амиен във Франция днес, а някои от тях се съхраняват в музея на двореца Топкапъ, в Истанбул.
„Това място е преминало през много различни периоди в историята, като е претърпяло различни архитектурни трансформации. През 1782 г. това място претърпява огромен пожар.
Знаем също, че конструкцията е била здрава и използвана по време на превземането на Истанбул. Междувременно, докато в двореца Топкапъ се строят нови помещения, някои части от манастира които са били в руини, са използвани за строителен материал.
Археологът Сав твърди, че манастирът е бил използван и като церемониално място през византийския период.
"В сградата има монашески килии, които са били по-късно превърнати в дервишки килии по време на османския период. Те са описани в хартата за основаване, издадена през 1504 г. на името на сина на Абдуллах Иляс Ефенди", заяви Сав.
Той отбеляза, че е имало голямо срутване на сградата през 1910 г. и че е имало постепенно унищожаване след този процес. Към сградата е добавено минаре, след като тя е превърната в джамия и днес е останало само част от това минаре. В сградата има гробници от византийския и османския период. „Накратко, това е много значителна сграда от римската архитектура, която е оцеляла до наши дни", подчерта той.
Джамията Имрахор е предоставена да се използва като музей през 1944 г. В сградата не е правен цялостен ремонт или консервация до 2012 г., когато е прехвърлена на Генералната дирекция на фондациите отново. Тогава започва работа по планиране на проекта за цялостна реставрация. "Сградата привлича вниманието и с уникалните подови мозайки. В момента се извършват последните проучвания преди да се премине към основната консервационна и реставрационна част", отбеляза Сав.
Водещи новини
Коментари
Отговор на коментара написан от Премахни
Този сайт е защитен от reCAPTCHA и Google Политика за поверителност и Условия за ползване са приложени.