49

Отиде си легендарна гимнастичка, Илиана Раева скърби

Легендарната треньорка по художествена гимнастика Албина Дерюгина е починала на 92-годишна възраст.

Тя пое ръководството на украинската федерация в далечната 1986 година. Спортната "Школа на Дерюгина" е известна не само в Украйна, а и далеч извън границите й.

 
Дерюгина започва треньорската си кариера в Киевския политехнически институт. Тя е считана за основоположник на художествената гимнастика в страната, тъй като го въвежда още със зараждането му.

През кариерата си тя е била треньор на СССР и Украйна. Дерюгина е подготвяла редица олимпийски, световни и европейски шампионки.

Сред имената им личат тези за Людмила Евтушенко, Ирина Дерюгина, Анна Бесонова, Анна Ризатдинова, Олга Щеголева, Виктория Серих и др. Тя има над 14 държавни награди, включително и престижната "Герой на Украйна".

Смъртта й намери широк отзвук в средите на художествената гимнастика. Президентът на родната централа Илиана Раева пусна трогателен пост.

 

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
0 коментара

Анкета

Кои партии и коалиции може да сформират правителство след вота на 2 април?