Основател на криптоборса избяга с 2 млрд. долара

Една от най-големите турски борси за криптовалути заяви, че не разполага с финансова възможност за продължаване на операциите. Стотици хиляди инвеститори се страхуват, че спестяванията им са се изпарили.  Властите се опитват да намерят 28-годишния основател на компанията, който избяга от страната.


В четвъртък турските прокурори започнаха разследване, след като базираният в Истанбул основател на борса за криптовалути затвори сайта си и изглежда избяга от страната с 2 милиарда долара активи на инвеститорите.


Турската полиция вече е задържала 62 души в осем турски провинции, в следствие на продължаващото разследване по случая. МВР е издал заповеди за задържане на още 16 души, според Асошиейтед прес.

 

Уебсайтът на Thodex не беше достъпен, след като публикува мистериозно съобщение, в което се казва, че в сряда спира търговията за пет дни заради "неуточнена външна инвестиция".


След това турските служители по сигурността публикуваха снимка на основателя на сайта, Фарук Фатих Озер, който преминава паспортния контрол на летището в Истанбул във вторник.


Полицията в Истанбул заяви, че Озер, е отлетял до албанската столица Тирана.


Съветът за разследване на финансови престъпления МАСАК блокира сметките на компанията в сряда и започна разследване, съобщи Ройтерс.


Търговската платформа е „неспособна“ да продължи да работи докато Озер е извън страната, се казва в писмено изявление на компанията в четвъртък.


Изключването на платформата остави активите на около 391 хил. активни потребители „безвъзвратни“, заяви Огуз Еврен Кълъч, който представлява известен брой потребители на Thodex и е подал правна жалба от тяхно име.


Бедирхан Огуз Башъбуюк, адвокатът на Thodex, заяви пред Bloomberg, че знае къде е Озер, но той планира да се върне едва след извършване на плащанията за всички потребители.


На въпрос защо Озер е заминал в чужбина, Башъбуюк каза, че неговия клиент има опасения, че може да бъде „арестуван, или дори убит“, ако остане в страната.


Thodex използваше агресивни кампании, за да привлече инвеститорите. Той прокламираше възможности за пищен живот с луксозни автомобили чрез скандална рекламна кампания с участието на известни турски фотомодели.
 
След това платформата стартира програма за популяризиране на собствена криптовалута Dogecoin в средата на март, като продаваше криптопарите с голяма отстъпка, но не позволи на инвеститорите, за известен период да ги продават.


Уебсайтът на Thodex съобщи, че са разпределени четири милиона Dogecoins, но много хора в социалните медии, се оплакаха, че не са получили обещаните им пари.


Криптовалутите са особено популярни сред турците, които се стремят да запазят спестяванията си в средата на рязък спад в стойността на местната лира.


Турският пазар остава нерегулиран въпреки нарастващия скептицизъм от страна на правителството на президента Ердоган относно безопасността и използването на цифровите валути.


Турската централна банка реши да забрани използването на криптовалути при плащания за стоки и услуги, считано от 30 април. Тя предупреди, че криптовалутите "крият значителни рискове", тъй като пазарът е променлив и липсва надзор.
„Портфейлите могат да бъдат откраднати или използвани незаконно, без разрешението на притежателите им“, предупредиха от централната банка миналата седмица.

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
3 коментара
КАКА

КАКА

23.04.2021 | 15:43

ТО ПОНЕ ДА БЕШЕ ИЗБЯГАЛ НА МАРС, МИ ТО В АЛБАНИЯ ! РЯЗАНИ ЧИТАЦИ ТАМ С ЛОПАТА ДА ГИ РИЕШ !

Отговори
0 1
Мата Хари

Мата Хари

23.04.2021 | 13:22

И как е избягал с парите - на гръб ли ги е носил, в чекмеджета или на флашка?

Отговори
3 0
Еркюл Поаро

Еркюл Поаро

23.04.2021 | 14:44

Просто е , качва си биткойните на дискета, после в Тирана си ги принти , ама на мастилен принтер, щото в Албания няма други . И после си ги харчи , просто е .

Отговори
1 1

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?