Одобряват номинацията на Кристалина Георгиева за шеф на МВФ

Управителният съвет на Международния валутен фонд ще одобри днес Кристалина Георгиева за управляващ директор на Международния валутен фонд. Това ще стане, след като на изслушването във вторник тя е убедила членовете на борда, че е подходяща за поста, съобщи "Ройтерс", позовавайки се на свой източник от съвета.

Гласуването е в значителна степен церемониално, а българката, подкрепена от самото начало от френския президент Еманюел Макрон, е кандидат на Европейския съюз и има негласното одобрение на САЩ, допълва агенцията, цитирана от "Дневник".

 "Тя убеди съвета, че е лидерът, от който тази институция се нуждае, както и че е силен привърженик на мултилатералната система", разказва източникът на "Ройтерс", пожелал анонимност поради това, че обсъждането на кандидатурата не е публично.

Георгиева, която в момента е вторият човек в йеаррхията на Световната банка, става първият управляващ директор на МВФ от развиваща се икономика и втората жена начело след Кристин Лагард, която се оттегли на 12 септември. Тя има репутация на лидер, който е прям, защитава равнопоставеността на жените и се бори с климатичните промени, изброява "Ройтерс". Новият директор ще ръководи кредитна институция с близо 1 трилион долара, но в сложен момент за световната икономика и търговия - основно заради търговската война САЩ-Китай, ръста на протекционизма и оттеглянето на Вашингтон от редица установени международни структури.

Скот Морис от Центъра за глобално развитие, казва за "Ройтерс", че в Световната банка Георгиева бързо е успяла да прокара промени и да постигне консенсус за увеличаване на капитала на институцията с 13 млрд. долара и реформа, съгласно която кредитирането ще се насочи от Китай и по-богатите развиващи се държави към бедните, които наистина се нуждаят от финансова и експертна помощ.

"Тя успя да събере група от много разнообразни участници и това е сила. Но не е съвсем ясно как ще управлява в оперативен план работата на фонда, в която понякога има доста критични моменти. Засега е трудно да предвидим как ще реагира на такива кризи", допълва той.

Морис, който е бивш служител във финансовото министерство на САЩ, напомня, че Георгиева вероятно ще следва модела на Кристин Лагард, която е действала не като представител на ЕС, а като защитник на интересите на институцията и на отделните държави.

 

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
0 коментара

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?