3906

Новата ера на Тръмп Планът, с който смята да управлява: Проект 2025 - „втора американска революция“ или заплаха за демокрацията

Проектът на Тръмп за радикални промени: Консервативната програма, която обещава радикални промени в САЩ


„Проект 2025“ – радикална програма с над 900 страници предложения за промени, които обещават драстично преустройство на САЩ – предизвика бурни реакции и дебати в американското общество. Планът, разработен от консервативната фондация „Heritage“, бе разкрит през лятото на 2024 г. и има за цел да „поправи щетите, нанесени от левицата“, като прокара строго консервативни реформи. Сред предложенията му са премахване на министерства, ограничаване на гражданските права, съкращаване на федерални служители и дори премахване на подкрепата за възобновяема енергия – мерки, които консервативни лидери описват като „втора американска революция“, пише Deutsche Welle. 

Ключови моменти от „Проект 2025“


Заместване на държавни служители с лоялни сътрудници – Планът предвижда съкращаване на десетки хиляди федерални служители, които да бъдат заменени с лоялни на Тръмп кадри, с цел централизация на властта в президентството.

Контрол върху Министерството на правосъдието и други агенции – Едно от най-противоречивите предложения е поставянето на ключови институции под директен контрол на президента, включително Министерството на правосъдието и ФБР.


Премахване на Министерството на образованието – В контекста на борбата с „пропагандата на woke културата“ се предлага ограничаване на родителския контрол върху образованието и елиминиране на програми, свързани с многообразие и равенство.


Забрана на абортите и нови ограничения – Включени са мерки за ограничаване на достъпа до аборти, включително предложения за забрана на определени медикаменти.

Финансиране за стената с Мексико и промени в имиграцията – „Проект 2025“ отново поставя фокус върху имиграцията, като предвижда допълнителни средства за граничната стена и централизиране на контролa върху миграционните служби.


Край на „войната срещу петрола“ и спиране на инвестициите във възобновяема енергия – Проектът предвижда прекратяване на федералната подкрепа за екологични проекти, описвайки ги като пречка за икономическото развитие на САЩ.


Политическа реакция: между подкрепа и обвинения в антидемократичност


Докато консервативните среди описват „Проект 2025“ като „нужната промяна за запазване на американските ценности“, демократите виждат в него заплаха за демокрацията. Конгресменът Джаред Хъфман от Демократическата партия създаде инициативата „Спрете Проект 2025“, описвайки програмата като „антиутопия, която ще унищожи основите на американската демокрация“. Според него програмата ще измести баланса на властите и ще наложи „крайнодясна политика“, която не съответства на обществените ценности.

В отговор, представители на „Heritage“ обвиняват демократите в „клеветническа кампания“, а Тръмп заяви в социалната мрежа „Truth Social“, че някои предложения от проекта са „нелепи и ужасяващи“, въпреки че същевременно подчерта доброто си познанство с ключовите лица зад проекта.

Накъде върви Америка?


„Проект 2025“ безспорно поставя фундаментални въпроси относно посоката, в която се движи американската политика, и бъдещето на демократичните институции в страната. Докато поддръжниците на проекта вярват, че това е единственият начин да възстановят „истинската Америка“, критиците предупреждават, че радикалните промени, заложени в него, могат да доведат до непреодолими вътрешни конфликти и дори до социално-политическа криза.
 

Анкета

Ще имаме ли редовно правителство или пак отиваме на предсрочни избори?