49

Най-голямата мозайка в света посреща гостите на Expo 2021 СНИМКИ

Най-голямата мозайка в света, подготвена за Expo 2021, беше открита в турския югоизточен град Хатай на 1 април. Тя приветства посетителите на изложението, което заради коронавирус беше отложено за тази година.

Кметът на Хатай г-н Лютфю Саваш и председателят на основната опозиционна партия РНП г-н Кемал Кълъчдароглу заедно поставиха последните камъни върху мозайката, която представлява хилядолетната историята на Хатай и цивилизациите, живели на тази земя.

Агенция Ихляс

Над 300 души, са участвали в изработката на мозайката, която се вижда дори от космоса. За нея са използвани 40 тона камъчета. Организаторите на изложението обявиха, че мозайката, кандидатства за да бъде вписана в Книгата на Гинес. За изработката ѝ са използвани 16 милиона малки квадратни камъчета. Те са подготвени в работилниците за мозайки в Хатай. Мозайката е с диаметър 45 метра на площ от 1600 квадратни метра. 

Агенция Ихляс

Д-р  Бану Йоздилек заяви, че особеността на мозайката е, че е изработена с цветни камъни събрани от цяла Турция и е изцяло ръчно изработена. „Това е най-голямата подова мозайка в света. Тя е с диаметър 45 метра на площ от 1600 кв.м и са подадени необходимите документи, за да влезе в Книгата на рекордите на Гинес с тази характеристика. Модерен дизайнерски подход е съчетан с изкуството от древния период, препращащ към класическата древноримска традиция на Хатай. Градът е известен с най-големия и богатия музей на древни мозайки в света. Темата на новата творба е "Мир и свместно съжителство". Района е едно от местата в Турция където са концентрирани най-много сирийски бежанци, поради непосредствената близост до Сирийската граница.

Необятната история и разнообразната култура на Хатай са намерили отражение в слоевете на творбата. Тя е отражение на местната структура на мозайките и цветната, богата структура на Хатай. 

Агенция Ихляс

Археологът д-р Хасан Онур Тибикоглу от университета Мустафа Кемал, в Хатай заяви, че „Процесът на проектиране е извършен със сътрудничеството на университета и обществеността. Завършихме графичния проект, сюжета и дизайна за около 2 месеца. По-късно започна и строителната фаза. При изграждането на мозайка участваха не само занаятчии, имаше учени, инженерни и технически специалисти, които действаха от все сърце. Тук е отразено голямото разнообразие от култури в Хатай. Тези култури живеят заедно в продължение на много години. Мозайката символизира мира, един от най-важните принципи, и основополагащите ценности на Република Турция", завърши Тибикоглу.

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
1 коментар
Гушев да се извиниш за заблудите писани тук

Гушев да се извиниш за заблудите писани тук

03.04.2022 | 20:40

https://www.kulturportali.gov.tr/turkiye/gaziantep/gezilecekyer/zeugma-mozaik-muzesi Хатай е област придобита от Турция, чрез Франция през 1939г с фалшив референдум. Град Хатай НЯМА. Бъди прецизен. Културни хора четат тези материали.

Отговори
1 0

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?