4020

НАСА e в паника: Настоява за разследване на съобщенията за разговори между Мъск и Путин

Ръководителят на НАСА Бил Нелсън, бивш сенатор от Демократическата партия във Флорида, призова за разследване на съобщенията за тайни разговори на милиардера Илон Мъск с руския президент Владимир Путин, предаде "Политико".

Според настоящи и бивши американски, европейски и руски официални лица, цитирани от "Уол стирйт джърнъл", разговорите между Мъкс и Путин засягали лични теми, бизнес и геополитическото напрежение. 

Според Бил Нелсън, ако информацията се окаже вярна, това "би бил обезпокоително" за множество американски агенции. 

"Ако се окаже вярно, че е имало множество разговори между Илон Мъск и президента на Русия, тогава мисля, че това би било тревожно, особено за НАСА, за Министерството на отбраната, за някои от разузнавателните агенции", коментира Нелсън на срещата на върха на световната икономика на Semafor.

Компанията на Мъск SpaceX, която Нелсън определя като "феноменално успешна", има множество договори с НАСА. По думите му отношенията на космическата агенция със SpaceX минават главно през президента и главен оперативен директор на НАСА Гуин Шотуел. 


Грегъри Мийкс, демократ от Ню Йорк и високопоставен член на комисията по външни работи на Камарата на представителите, коментира на свой ред, че обвиненията срещу Мъск "повдигат много сериозни въпроси".

"Вече знаем това: Илон Мъск и неговите предпочитани кандидати Доналд Тръмп и Джей Ди Ванс не разбират и не се интересуват от националната сигурност на САЩ, а само от собствените си лични интереси. Така че, те са лесни инструменти за използване от Владимир Путин - независимо дали за разпространение на дезинформация от Кремъл или за налагане на "мир", който би принудил Украйна да се предаде", заяви Мийкс.

Говорителката на кампанията на Доналд Тръмп - Каролин Лийвит, защити Мъск като "лидер в индустрията, който се среща веднъж на поколение". 


Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков пък отрече информацията за разговори между Путин и Мъск, като посочи, че милиардерът и Кремъл са имали само един телефонен разговор. 

Мъск предложи своите сателити "Старлинк" на Украйна в началото на войната, но след това спря да ги финансира и ограничи използването им от украинската армия. По-рано тази година докладите на украинското военно разузнаване установиха, че "Старлинк" се използват от руската армия. Кремъл обаче заяви през февруари, че системата за сателитен интернет нито е сертифицирана за употреба, нито е официално доставяна в Русия и следователно не би могла да бъде използвана от нея. 

Илон Мъск е един от най-големите поддръжници на бившия президент Доналд Тръмп, като се смята, че е налял близо 120 милиона долара в кампанията му. 

 

Анкета

Ще имаме ли редовно правителство или пак отиваме на предсрочни избори?