4232

Напрежението се покачва! ЕС постави сериозен ултиматум на Северна Македония

„Добросъседските отношения и регионалното сътрудничество остават съществен елемент от процеса на разширяване"

 

Посланикът на ЕС в Северна Македония Михалис Рокас призова властите в Скопие да направят обещаните конституционни промени и да впишат българите в македонската Конституция, за да започна преговорите за присъединяване, предаде БГНЕС.

Рокас подчерта, че Договорът за добросъседство и приятелство с България и Преспанското споразумение с Гърция са на първа страница в годишния доклад на Европейската комисия за напредъка на Скопие.

„Добросъседските отношения и регионалното сътрудничество остават съществен елемент от процеса на разширяване", каза Рокас на пресконференция с македонския министър по европейските въпроси Орхан Муртезани.

Рокас припомни, че по време на посещението си миналата седмица в Скопие председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен е дала категорично послание.

„Кристално ясно е, че Фон дер Лайен даде категорично послание и бих искал да я цитирам. Първо имаше дискусия за отличното сътрудничество и тя, разбира се, благодари на Северна Македония за това, а после каза: „Имаме ясна цел, която е да отворим първия клъстър. възможно най-скоро. Знаем, че става въпрос за конституционните промени, които вашата страна се е ангажирала да приложи. Сега имаме нужда от съвместни усилия, сътрудничество и диалог и се надявам всички политически партии в страната да се обединят и да направят тази решителна крачка напред“. Това е всичко, което имам да кажа", подчерта Рокас.

Посланикът на ЕС цитира части от Доклада за напредъка на страната, като посочи, че Северна Македония трябва да продължи да изпълнява паралелно реформите в съдебната система, борбата с корупцията и организираната престъпност.

Припомняме, че Албания вече започна официалните преговори за членство в блока, след като беше отделена от Северна Македония. Двете държави трябваше да отворят заедно първия преговорен клъстър, но това не се осъществи поради отказа на правителството в Скопие на Християн Мицкоски да изпълни задълженията си по Преговорната рамка.

Анкета

Ще имаме ли редовно правителство или пак отиваме на предсрочни избори?