3906

Напрежението ескалирa: Президентът на РСМ атакува България след шамара от ЕС

Расте напрежението между РСМ и България 

Гордана Силяновска-Давкова каза, че не би могла да отговори точно дали могат да бъдат вписани българите в Конституцията

 

Президентът на РСМ Гордана Силяновска-Давкова каза, че не би могла да отговори точно дали могат да бъдат изпълнени "френското предложение плюс" и позицията на правителството, представена наскоро в Брюксел, съобщава A1 On.

Гордана Силяновска-Давкова повтори, че в Договора за добросъседство и  приятелство с България няма предвидена промяна на Конституцията и подчерта, че няма как да има, защото е обвързано с историческите комисии и техните разговори. Въпреки това, казва тя, можем да подходим към споразумението по друг начин.

"Не бих могла да отговоря точно, въпреки че имах приятелска среща с президента на България г-н Радев. Най-повтаряната фраза от всички е, че трябва да спазваме споразуменията.

 Разбира се, всеки, който познава международното право и правото като цяло знае, че в Договора за добросъседство и приятелство няма разпоредба, която да казва, че трябва да се промени Конституцията.

И няма как да има – това е обвързано с известните исторически комисии и техните разговори и преговори. Това, което посочвам, не е директен отговор на въпроса дали ще променяме преговорната рамка – а това не може да се случи.

Тогава това, което правим, всъщност е да напомняме на ЕС за основните ценности и принципи на конституционното право на Общността.

Всичко, за което говоря, културна идентичност, национална идентичност, споразумения, основани на реципрочност, ненамеса във вътрешните работи, зачитане на достойнството и почтеността, е част от европейското конституционно право. Тогава можем да подходим по друг начин към споразумението”, заяви още Гордана Силяновска-Давкова.

ЕС с червен картон за членството на РСМ

Постоянните представители на ЕС единодушно решиха да започнат преговори с Албания за членство в ЕС на вчерашното си заседание в Брюксел. Стартът ще бъде даден на 15 октомври в рамките на междуправителствена конференция.

На практика това означава разделяне на Албания и Северна Македония, уточняват дипломатически източници в Брюксел.

Според журналиста Николай Кръстев това е донякъде предизвестен сценарий, защото от няколко месеца се е работило в тази посока. "ВМРО-ДПНЕ" имат мнозинство, но не се съсредоточиха върху въпросите за решаване, а създаваха проблеми с България.

Вината за разделянето на РС Македония от Албания е именно в ръцете на управляващата партия, която държи властта от три месеца. България няма вина, въпреки че в Скопие вече се говори така", коментира той пред nova.bg.

Първите междуправителствени конференции, които поставиха началото на преговорите със Северна Македония и Албания, бяха през юли 2022 година.

Оттогава насам Европейската комисия извършва скрининг или проверка дали страните са готови да започнат да преговарят като започнат да отварят преговорните клъстъри, които са 35 на брой. Вчера посланиците от ЕС решиха, че Албания е готова за това.

Анкета

Кой е най-големият проблем на българското училище?