46

Наливат милиарди в най-мащабното арт събитие в Турция

Оживеният квартал Бейоглу в Истанбул, който отдавна е център на динамична културна и художествена сцена в града, от днес е домакин на фестивала „Пътя на културата в Бейоглу“, който ще бъде най-мащабното културно събитие в Турция.

Двуседмичният фестивал започва днес на националния празник на Турция, Деня на републиката, с церемонията по откриването на новопостроения Културен център на Ататюрк (AKM) намиращ се на площад Таксим и ще продължи до 14 ноември. 

Мащабното събитие ще се проведе на различни места: от новопостроения Галатапорт  (мащабен проект за градско преустройство в историческия пътнически пристанищен район Каракьой), историческата сграда Топхане, кулата на Галата, различни културни центрове, музеи и AKM. Това ще е близо 3,5 километров маршрут осеян с исторически и културни прояви. 

В рамките на фестивала ще участват над 1000 художници и артисти, на 64 места, с 40 изложби и специални проекта, 75 концерта, 45 уъркшопа и 25 художествени и литературни беседи. За фестивала е разработено специално мобилно приложение, на което потребителите могат да получават информация за предстоящи събития, да намират най-близките до тях, да получават информация за местата, упътвания, последните арт новини и актуализации в социалните мрежи.

Министърът на културата и туризма Мехмет Нури Ерсой заяви, че се планира фестивала да се провежда два пъти годишно през есента и пролетта. 

Организаторите се стремят да превърнат фестивала в международна марка за Истанбул и Турция. Основната цел е да се удвои броят на местата, артистите и събитията за фестивала следващата пролет, каза Ерсой.

Министърът също така изрази надеждата си, че фестивалът ще послужи като важен етап от връщането към нормализирането на събитията в сферата в културата и изкуствата след Covid-19 пандемията.

Ерсой каза, че маршрутът на фестивала включва различни проекти, предприети от министерството, общините и частните участници. Само министерството инвестира над 2,5 милиарда лири (260 милиона долара) в пет исторически проекта по маршрута, каза Ерсой.

Най-мащабният проект във фестивала е този на кулата Галата. След реставрацията на емблематичната сграда от 14-ти век, която сега е музей, броят на посетителите се е учетворил, като съвпада с броя на посетителите на двореца Топкапъ, отбеляза министърът.

Безспорно най-внушителния и любопитен обект ще е комплексът AKM. Центърът на сценичните изкуства в Истанбул, най-накрая отваря врати за посетители днес след 13-годишно прекъсване за неговата пълна реконструкция. Ерсой каза, че президентът Реджеп Тайип Ердоган е поискал да бъде композирана специална нова сценична творба за отбелязване на откриването, това е операта Синан, базирана на живота на архитектурния гений от 16-ти век. Тя ще бъде изпълнена пред публиката за първи път тази вечер. Като сред гостите ще бъде и президента Ердоган. 
 
 
 

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Този сайт е защитен от reCAPTCHA и Google Политика за поверителност и Условия за ползване са приложени.

Публикувай
0 коментара

Анкета

Как оценявате представянето на България на Олимпиадата в Париж?