4232

Мистерия с черница на желанията в Гьобеклитепе! Търси се отговор на въпрос на 12 000 години

Когато говорим за най-старите и известни исторически структури, повечето от нас се сещат за египетските пирамиди, построени преди 4 хиляди години, или Стоунхендж, структура на 7 хиляди години. 

Въпреки това Гьобеклитепе, построен преди около 11 600 години, се счита за една от най-важните преломни точки в културната еволюция на човечеството, освен че е по-стар от всички тях. Дългогодишен дебат за Гьобеклитепе показва, че руините все още съдържат история, пълна с неизвестности, като дали Гьобеклитепе беше ли храм или подслон?

Гьобеклитепе е археологически обект, разположен на около 30 километра от провинция Шанлъурфа, в Югоизточна Турция, открит от немския археолог Клаус Шмид през 1994 г. В този архитектурен комплекс има повече от 200 колони. Колоните са високи 6 метра и са разположени така, че образуват 20 различни кръга. Тези колони, всяка с тегло от 10 тона, показват, че хората, живеещи в този период, са имали много по-напреднали инженерни познания и умения за социална организация, отколкото се смяташе досега.

Нямаме ясна информация за целта, с която е построен Гьобеклитепе преди векове. Въпреки това има много твърдения и хипотези за това. Те дори включват твърдения на научната фантастика като център за връзка с извънземни или междуизмерна порта. Най-подчертаната хипотеза е, че Гьобеклитепе е било място за поклонение. Ако тази хипотеза се докаже вярна, в Шанлъурфа е бъде открита най-старата населена зона на живот и поклонение в човешката история.

 

Милийет Районът, в който се намира Гьобеклитепе, фокусната точка на целия свят и едно от най-важните открития в човешката история, е бил използван като земеделска площ преди откриването му. Всъщност хората смятали, че някои от колоните са обикновени природни каменни образувания и са ги счупили, разбили, преместили и несъзнателно са ги повредили, за да могат лесно да обработват земите в региона. Съществува и твърдение, че някои каменни късове от разбитите колони са изпратени за изследване от местните жители, но когато е установено, че са варовик, не са направени допълнителни изследвания.

Гьобеклитепе, което дори може да доведе до пренаписване на историята, е построено преди 11 600 години, в период, когато хората все още не са се занимавали със земеделие, били са ловци-събирачи и не са преминали към уседнал живот. Интересното е, че за изграждането на такъв голям сграден комплекс е необходима организирана общност. Преди откриването на обекта се смяташе, че такива сложни структури са били построени от земеделски общества. Въпреки това древното място, което се противопостави на годините, може да крие истина, която ще промени това мнение. Освен това много малко човешки останки са открити по време на разкопки в региона. Въпреки че бяха изследвани повече от 100 хиляди кости, намерени в региона, беше установено, че по-голямата част от тях принадлежат на животни. Беше наблюдавано, че много от костите имат белези, които могат да бъдат направени само с режещи инструменти. Това разкрива, че строителите на Гьобеклитепе са били ловци и събирачи и не са преминали към земеделие. Предвижда се, че в общностите за лов и събиране социалната йерархия все още не е ясна и споделянето на задачите е ограничено, тъй като те не са възприели уседнал живот и не са се занимавали със земеделие. Поради това не се смяташе, че те ще могат да предприемат мащабни и изискващи инженерство проекти като Гьобеклитепе.

По време на изследванията, извършени на колоните в Гьобеклитепе, бяха открити много животински фигури. По-голямата част от рисунките върху колоните изобразяват животните, от които хората от този период са се нуждаели, за да оцелеят.

В рисунките обаче няма фигури, показващи масово ловуване на хора, рисунки на ранено животно или елементи на нападения на диви животни. Освен това бяха открити рисунки, които могат да бъдат описани като „необичайни“.

Милийет

Необичайните фигури в Гьобеклитепе задълбочават още повече тайните на обекта. Тези странни и неочаквани рисунки върху колоните може да са знак, че хората от този период са носили следи не само от ежедневието си, но и от своите митологични или ритуални вярвания. Мнението на експертите относно рисунки с теми като счупването на гръдния кош на чакал е, че тези изображения може да са символично представяне на ритуал или митологичен разказ. Подобно на скорпион, изобразен с размерите на торба, е сред рисунките, които изненадаха археолозите. Тази фигура предполага, че тя може да изобразява не само реални животни, срещащи се в природата, но също така може да бъде продукт на въображението или дори духовни или митологични същества.

Фактът, че Гьобеклитепе е пълен с такива фигури, засилва твърдението, че това място е храм, в който са отразени духовните светове на хората от този период.

Като част от подробните разкопки, проведени в района, бяха открити редица различни слоеве с колони и конструкции, построени една върху друга през различни периоди. Това разкрива, че Гьобеклитепе се е използвало активно от хиляди години. Откритието, което подкрепя мнението на археолози и изследователи, че обектът е построен не само като краткотраен религиозен комплекс, но и като център, който е служил за различни цели в продължение на дълъг период от време, разкрива, че има различни слоеве в допълнение към пластове, разкрити при разкопките. Освен това ни кара да мислим, че историята на района е много по-назад и че много нова информация за този период ще бъде получена с новите мотиви, колони и руини, които ще бъдат открити, при продължаващите разкопки в района.

Изследователи и археолози твърдят, че Гьобеклитепе е построен десетки векове преди пр.н.е. След като е бил използван известно време, той започва да губи значението си около 8000 г. пр. н. е., след което не са построени нови колони и умишлено са покрити с пръст.

Въпросът защо толкова голяма структура е била заровена повдига въпроси без отговор. Загадка е дали тези, които са го построили, са разбрали важността на тази структура и са я заровили за защита или по друга причина. 

Има самотна черница в централна точка на върха на Гьобеклитепе. Въпреки че не е ясно на колко години е дървото, според местните жители то е много старо. Тъй като това дърво е на върха си, то може да се види ясно дори от много големи разстояния. Това, което го отличава от другите дървета е, че е дърво на желанията.

Милийет

Според разказите на местните хора, тези, които искат да имат дете, идвали до това дърво, пожелавали си нещо и закачали парче плат.

Ако желанието на човека се изпълни, той се връща при дървото и принася жертва.

Фактът, че на открита под земята, древна колона от западната страна на дървото е изобразена обърната сцена на раждане, неизбежно повдига въпроси дали това може да е съвпадение.

Фактът, че върху различни колони, открити по време на разкопките, са открити рисунки, свързани с възпроизводството и раждането, го прави повече от съвпадение. Може би на този етап може да се счита за напълно нормално, че местните хора са приписали такава святост на Гьобеклитепе въз основа на съществуващите рисунки.

Анкета

Как оценявате представянето на България на Олимпиадата в Париж?