44

Мемориален музей ще напомня за трагедията в Сребреница

Турската агенция за сътрудничество и координация (TИKA) обяви планове за създаване на музей в Сребреница, Босна и Херцеговина, за да гарантира, че геноцидът от 1995 г., при който повече от 8000 босненски цивилни бяха брутално избити от сръбските сили, никога няма да бъде забравен.

Музеят ще се помещава в бивша фабрика за батерии, символично място, където са били разположени войниците на ООН по време на войната в Босна и където беше трагедията.

Президентът на TИKA Серкан Каялар, който присъства на церемонията по подписване, проведена в бившата фабрика за батерии, говори пред журналисти за проекта. Той спомена, че преди подписването са посетили гробовете на мъчениците в Сребреница, за да отдадат почит и да отправят молитви.

От три години работим, за да превърнем тази фабрика в музей. Първо реновирахме покрива и извършихме основни ремонти и инсталации, необходими, преди да може да бъде превърната в музей“, отбеляза Каялар.

Той добави: „Ние ще подпишем протокола и бързо ще продължим с тръжния процес, за да започнем изграждането на музея. Ако всичко върви добре, ние се стремим да отворим този мемориален музей, според указанията на нашия президент Реджеп Тайип Ердоган, до следващия година.”

Каялар подчерта огромните страдания, преживени в Сребреница, и отбеляза, че светът все още не е напълно наясно с подробностите около тази трагедия. Той изрази желание да сподели болката на жертвите със световната общественост.

Местните власти отбелязаха, че Република Турция е най-големият поддръжник на Сребреница.

Какво се случи в Сребреница?

На 11 юли 1995 г. град Сребреница е превзет от сръбските сили, водени от Ратко Младич. Босненските цивилни, потърсили убежище при холандски войници под защитата на ООН, по-късно бяха предадени на сърбите. Докато на жените и децата беше позволено да достигнат до контролираните от бошняците райони, най-малко 8372 босненски мъже бяха избити в околните гори, фабрики и складове. Жертвите са погребани в масови гробове.

След войната бяха положени усилия за намиране на изчезналите жертви. Останките, открити в масови гробове, се идентифицират и погребват отново в мемориално гробище Поточари всяка година на 11 юли. Въпреки изминатите 29 години, останките на повече от 1000 жертви на геноцид все още не са открити.

Анкета

Кой е най-големият проблем на българското училище?