83

Мадам Помпадур - от метреса до кралица в сянка

Преди 301 г. на днешния ден се ражда една забележителна французойка, влязва в историята като мадам Помпадур. 

Метреса, съветничка на краля, образована и обаятелна дама, страстен ценител на изкуството. Всичко това описва добре мадам Помпадур, но в действителност качествата й са били далеч повече, за да се превърне в най-популярната жена във френския двор за времето си и дори да влияе на част от решенията на крал Луи XV. 

Мнозина и до днес я наричат "кралицата в сянка" или "некоронованата кралица", за да покажат колко високо е стояла в йерархията тази жена без знатен произход.

Жан-Антоанет Поасон е родена на 29 декември 1721 г. в Париж. Бащата, Франсоа Поасон, бил спекулант, занимаващ се с финансови измами. Наложило се да избяга от страната, за да се спаси от затвор или екзекуция.

От малка Жан-Антоанет е възпитана отлично, майка й дори мечтаела един ден младото момиче да стане метреса на краля.  Освен добро образование, бъдещата мадам дьо Помпадур е запозната отблизо с редица изкуства - рисуване, музика, поезия и обичала да разучава с часове стихове и песни.

На 19 години младата девойка била толкова обаятелната личност, че привличала към себе си хора на изкуството като Волтер и оставяла силно впечатление, където и да се появи сред отбраното общество. Така без никакви трудности сключила и изгоден брак.

Вече омъжената Жан-Антоанет д'Етоал била младата звезда на Париж, мнозина говорели за нея с възхищение или завист, а нейните качества не останали незабелязани дори от самия крал, когато се запознават.

През 1744 г. най-младата метреса на Луи XV ненадейно умира и това отваря място за нова любовница. Кралят обаче не иска никоя друга, освен мадам Етоал. Така бързо е уредена законната раздяла със съпруга й, наречена е маркиза дьо Помпадур и влиза в двореца. Пищните й покои били точно над тези на краля, като били свързани с тайно стълбище.

Но мадам Помпадур бързо се превърнала в нещо много повече от метреса. Тя споделя интереса на краля към изкуствата, а и задоволявала останалите му нужди от удоволствия, за разлика от истинската кралица, която била по-възрастна, родила вече доста деца и не желаеща интимност със съпруга си.

Постепенно маркизата започнала да използва въздействието си върху краля, за да подпомага и развива изкуството във Франция. Благодарение на нея е построен площад Конкорд - едно от бижутатата на Париж, Малкият трианон в градините на Версай, открита е прословутата фабрика за порцелан, а много творци са подпомогнати от двореца.

Няколко години след като се преместила във Версай, любимата метреса на Луи XV трябвало да освободи покоите си за други любовници. Но удоволствията не променяли привързаността на краля към маркизата. Тя останала близо до него в двореца като негова съветничка.

Смята се, че зад част от решенията на Франция по линия на злополучната 7-годишна война с Прусия и Англия стоят именно мадам Помпадур и някои от нейните протежета, включени на високи позиции в кралския двор. 

Неслучайно маркизата приема така тежко и драматично загубата на войната през 1763 г. Тя изпада в депресия и умира само година по-късно - според някои от туберкулоза, според други - от рак, като така слага край на 20-годишната си връзка с Луи XV и остава далеч по-известна в историята от истинската съпруга на краля - полякинята Мария Лешчинска.  

 

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
0 коментара

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?