Крепост на 2000 години се срути при земетресенията в Турция
ЮНЕСКО изразиха съжаление, че исторически артефакти са били повредени от трусовете
- 19:30, 07.02.2023
- 20:09, 07.02.2023
- 1595
- 0
Историческата крепост в Газиантеп беше повредена значително след силните земетресения с магнитуд 7,7 и 7,6, а югоизточната част на комплекса рухна.
Някои кули и стени в източната, южната и югоизточната част на историческия замък Газиантеп в централния квартал Шахинбей са разрушени от земетресенията, отломките се разпръснаха по околните пътища.
Железните парапети около хълма на крепостта са силно повредени, а паднали камъни от историческата сграда са разпръснати по околните тротоари. Рухнала е и подпорна стена до замъка. В някои бастиони са наблюдавани големи пукнатини след земетресението.
Куполът и източната стена на историческата джамия Ширвани, до замъка, която е построена през 17-ти век, частично се срутиха.
Крепостта Газиантеп, с над 2000-годишна история, е замък на върха на могила в центъра на областния град Газиантеп, в Турция. Първоначално той е използван като наблюдателна точка по време на Хетската империя. По-късно той е разширен в замък по време на Римската империя.
Замъкът Газиантеп е в списъка на световното културно наследство на ЮНЕСКО. Той има важна роля по време на Войната за независимост на Турция в началото на 20-ти век.
Използва се като Панорамен музей на отбраната и героизма на Газиантеп, където периодично се излъчва документален филм за отбраната на града срещу френските сили след падането на Османската империя.
ЮНЕСКО обяви, че ще бъде направен опис на исторически и културни места, унищожени или повредени от земетресения в Турция и Сирия, и в кратки срокове ще започне проучване за ремонта им.
Одри Азуле, генерален директор на ЮНЕСКО, изпрати съболезнователно съобщение до близките на загиналите при земетресението и съболезнователно послание към ранените и заяви, че базираната в Париж организация на ООН ще бъде напълно солидарна с Турция и Сирия и ще направи всичко възможно, за да помогне в рамките на своите правомощия.
От ЮНЕСКО изразиха голяма тъга от новината, че исторически артефакти, принадлежащи на римския, сасанидския, византийския, ислямския и османския периоди, които са в списъка на културното наследство на ЮНЕСКО, са били повредени в Турция. „Необходимо е бързо да се направи опис на щетите в тези региони с експерти на ЮНЕСКО и сътрудничещи институции и организации".
В изявление се посочва, че те са загрижени и за възможни щети в Гьобекли тепе, планината Немрут и могилата Арслантепе, които са недалеч от епицентъра на земетресението и са в списъка на световното наследство.
Водещи новини
Коментари
Отговор на коментара написан от Премахни