Кремъл към Турция за членство в БРИКС: Условието е Украйна!
- 13:15, 09.09.2024
- 3032
- 0
На въпрос за коментар по искането на Турция да се присъедини към БРИКС, руският външен министър Сергей Лавров подчерта „условието е Украйна. Трябва да има общо разбиране“.
Руският външен министър Сергей Лавров наблегна на Украйна, докато изброяваше условията за кандидатстване на Турция за членство в БРИКС. Лавров даде интервю за руската медийна група РБК във Владивосток, Русия, където дойде за участие в 9-ия Източен икономически форум.
Според DW Турция, Лавров е посочил членството на Анкара в НАТО и отдавна отложения период на кандидатстване в Европейския съюз (ЕС) и е дал послание, че това не е пречка за участие в БРИКС.
„Няма правило, което да забранява установяването на отношения с членове на определени организации в БРИКС", подчерта той.
Въпреки това руският министър заяви, че „споделянето на общите ценности на членовете на БРИКС, а не ценностите, предложени от Европейския съюз за Украйна, стоят в основата за членство в този пакт“.
„ЕС твърди, че Украйна защитава европейските ценности и следователно те са длъжни да застанат зад тези „европейски ценности“, допълни Лавров. Той наблегна, че Украйна е прибягнала до „нацистки практики“, като забранява свободата на изразяване, националните езици, култура, традиции и дори затваряне на местни църкви.“
Отбелязвайки, че членовете на БРИКС трябва да приемат разпоредбите на Договора на ООН вместо това отношение на ЕС, Лавров напомни, че договорът предвижда зачитане на суверенитета и териториалната цялост на други страни. Лавров обаче също така твърди, че режимът в Киев е нелегитимен и не представлява всички хора на територията му.
Въпреки че членката на НАТО Турция има близки отношения с Русия, тя открито подкрепи Киев срещу нахлуването в Украйна. Турция, която осъди инвазията на Русия при гласуванията, проведени в Общото събрание на ООН, предостави безпилотни летателни апарати на Украйна. Въпреки войната, Турция продължава да строи кораби за украинския флот.
На въпрос дали ще бъде подписано членство с Турция на срещата на върха в Казан, Русия на 22-24 октомври, на която се очаква да присъства президентът Тайип Ердоган, Лавров отговори, че за това е "необходим консенсус на всички останали членове".
Юрий Ушаков, един от съветниците на руския президент Владимир Путин, потвърди в изявлението си в средата на седмицата, че „Турция е подала молба за пълноправно членство и ние ще я оценим“. През седмицата говорителят на управляващата Партия на справедливостта и развитието (ПСР) Йомер Челик направи следното изявление: "Нашият президент заяви няколко пъти, че искаме да станем членове. Искането му по този въпрос е ясно. Процесът продължава. Няма обаче конкретно развитие."
БРИКС, която дава приоритет на укрепването на икономическото сътрудничество между своите членове, няма споразумение за митнически съюз или обща валута. Икономистите посочват, че организацията, която се разшири с участието на четири държави в началото на тази година, е под контрола на Китай, Русия и Индия и казват, че неравенствата между икономиките членки затрудняват стъпките към митническия съюз и общата валута.
Въпреки че БРИКС и Г20 са обект на твърдения за съперничество и сравнения, Индия, Русия, Южна Африка и Китай в момента са членове и на двете общности.