Коя е Мария - кръстницата на Неаполитанската Камора

Шефката на неаполитанската мафия Камора бе разпозната и арестувана на римското летище „Чампино“, съобщи италианската La Repubblica. Мария Личиарди е опитвала да се качи на самолет за Испания. 

Италианските медии напомнят, че тя е заподозряна в търговия с наркотици, рекет и още куп тежки престъпления. Мафиотската матрона вече е била веднъж в затвора. 

През юни миналата година в Италия бяха арестувани 59 членове на мафиотската организация Камора. Сред тях бяха и тримата братя на сенатора от партия „Форца, Италия“ Луиджи Чезаро.

Кралицата на мафията е родена на 24 февруари 1951 година. Води се глава на клана Личиарди. Вътре в организацията я наричат „Кръстницата“ или „La Piccolina“ /Малкото момиче/, заради ниския й ръст. Третото прозвище, с което е известна сред мафиотите е „La Principessa“ / Принцесата/.

Мария е родена в неаполитанското предградие Секондилиано. Цялото й семейство са закоравели членове на Камората. Един от братята й Дженаро Личиарди, по прякор „Маймуната“, става бос. Дженаро умира от отравяне на кръвта, докато лежи в затвора „Вогера“ през 1994 година. 

Арестът на Дженаро Личиарди

Мария поема в железните си ръце клана, след като двамата й други братя и съпругът й са арестувани и тикнати в затвора. Успява да обедини 20 клана на Камората и да раздели мирно между тях престъпния бизнес като контрабанда на наркотици, цигари, проституция и рекет. 

Мария революционизира проституцията под крилота на Камората. Преди това този бизнес е табу за неаполитанските мафиоти. Тя обаче започва да купува албански момичета срещу 2000 долара от албанската мафия. 

На много от тях е обещавана легална работа в Италия. Щом пристигнат в Неапол веднага са заробвани и често принуждавани да приемат наркотици. 

През 1999 година от Истанбул пристигнала голяма пратка с изключително чист и мощен хероин. Мария казала да не го пускат на улицата заради опасността от това да убие клиентите им. 

Шефът на клана Ло Русо - Салваторе Ло Русо

Кланът Ло Русо не изпълнил заповедта и пуснал опасния хероин. В резултат десетки италиански наркомани умират. Само през април 1999 в Неапол жертвите на опасния наркотик са 11 души. 

Това предизвиква огромен обществен отзвук и води да вкарването в затвора на десетки камористи. Кланът Ло Русо се цепи и започва кървава улична война с останалите, в който са използвани дори базуки. 

Мафиотските войни завършват със 120 убити в Неапол. Покрай тази касапница италианската полиция за първи път чува за малката принцеса и кръстница на клана Личиарди. И така тя попада в списъка с 30-е най-търсени италиански мафиоти.

Благодарение на сложната мрежа на клана Личиарди, Мария избягва ареста 2 години. Докато я търсят под дърво и къмък, тя никога не напуска окръг Масерия Кордоне. 

И през цялото време е безспорен шеф на клана. Поръчва и няколко убийства на противници. 

Води кървава война с клана Джулиано, който също е оглавяван от жена – Ермина Джулиано.

Ермина Джулиано

През 2000 година прокурорът Луиджи Бобио започва да затяга обръча около Мария. През януари 2001 тя изпраща бомба в офиса му. 

Смелият италиански прокурор не спира и продължава с разследването. Получава силна полицейска защита. Междувременно са арестувани над 70 души от клана. 

През април 2000 полицията залавя 13 босове на кланове накуп в селска вила. Събрали се да дискутират как да инвестират пари в магазини за мебели и за детски дрехи. Личиарди не е била сред тях.

На 9 юни 2001 няколкостотин тежковъоръжени полицаи атакуват къща в предградието Секондилияно. Знаят, че тя се използва за скривалище от кръстницата. Не я откриват, но намират в скрито огромно помещение под тавана апартамент покрит мрамор, монтирано джакузи и огромен роял. 

Видовден идва на 14 юни. Мафиотката е арестувана докато е в колата на женена двойка. Не се съпротивлява при ареста. Мъжът който я кара е арестуван също. Жена му е освободена защото е майка на дете. Освобождават Мария след 8 години в затвора.

Малко след това пак попада в списъка на най-търсените мафиоти.

 

 

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
0 коментара

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?