Катастрофален сценарий: Температурата в Черно море се повиши с два градуса
- 11:00, 21.05.2023
- 2477
- 0
Тъй като температурите на морската повърхност продължават да се повишават в световен мащаб поради изменението на климата, ефектите и скоростта на затопляне в нашия район са тревожни, отбеляза наскоро турски експерт по морски науки.
Баръш Салихоглу, ръководител на Института по морски науки към Близкоизточния технически университет в Анкара (METU), сподели пред ежедневника Хюриет, че през последните 60 години температурите на морската повърхност са успоредни на затоплянето на атмосферата с приблизително 1,1 градуса по Целзий.
Институтът за морски науки на METU редовно измерва температурните стойности в моретата около Турция от 1984 г. насам.
Затоплянето по бреговете на Турция надхвърли 2 градуса по Целзий, допълни Салихоглу.
„Виждаме, че моретата около Турция се различават поради уникалната си география.
„Докато температурите на морската повърхност са се повишили с 2,5 градуса по Целзий в източната част на Черно море, тази цифра намалява до 1,5 градуса по Целзий за Западното Черноморие. Средното увеличение на температура на морската повърхност в Черно море е 2 градуса по Целзий.
Повишаването на температурата в Мраморно море е също близо 2 градуса. Това покачване не може да се обясни само с изменението на климата, тъй като замърсяването също оказва влияние върху промяната."
Освен това Салихоглу допълни, че са наблюдавали регионални промени в повишаването на температурата в Средиземно море, тъй като покачването на температурата е достигнало 2 градуса по Целзий в южните заливи Мерсин и Искендерун, докато е имало покачване с близо 1,5 градуса в заливите на Анталия и Фетие, които са популярни туристически дестинации.
В Егейско море, което е по-малко засегнато от повишаването на температурата на морската вода поради географското си положение, затоплянето остава между 0,5 и 1 градус по Целзий, допълни той.
Според Салихоглу, затоплянето може значително да повлияе на способността на моретата да се подмладяват, което пък подсилва замърсяването.
Инвазивните морски видове са се облагодетелствали значително от затоплянето на температурите на морето и са успели да посегнат на нови местообитания. „Те напълно промениха екосистемата тук. Сега повече от половината видове риби в залива Мерсин са инвазивни видове, които се разпространяват изключително бързо“, предупреди той.
Според доклада на Междуправителствения панел по изменение на климата (IPCC) до края на века ще има увеличение с 4-7 градуса по Целзий в атмосферата, което означава катастрофален сценарий за моретата, заключи Салихоглу.
Водещи новини
Коментари
Отговор на коментара написан от Премахни
Този сайт е защитен от reCAPTCHA и Google Политика за поверителност и Условия за ползване са приложени.