Жега и глобално оглупяване

Ходът на историята вързан за климата, доказва руски ас в метеорологията

Ходът на историята зависи от климатичните промени: периодите на захлаждане са предвестник на прогрес, а затоплянето е време на интелектуална деградация. Сензационната теория на видния руски климатолог Владимир Клименко е създадена на базата на климатична хронология за последните 13 000 години, съпоставена с ключови събития от световната история.

Климатът на нашата планета никога не е бил и няма да бъде неизменен, смята ученият. Цялата климатична история на Земята е поредица от големи и малки захлаждания, затопляния, суши и киши, от които е зависел животът на човечеството.

Установено е, че преди 74 000 години, в един от пиковете на ледниковия период, човешката популация се е свила с 95 процента. Преди 12 000 години обаче ледовете започнали да се топят, климатът омекнал.

Започва златен век за планетата, който продължава няколко хилядолетия. Представата за земния рай и градините на Едем, според Клименко, е генетичната ни памет за онези блажени времена. След това, в края на IV хилядолетие преди нашата ера, на планетата се случват суперлюбопитни неща  -  практически едновременно възникват ранните цивилизации и се осъществяват фундаментални културни пробиви в различни части на света: Средиземноморието, Месопотамия, Югоизточна Азия, Америка. Именно тогава шумерите създават клинописа, в Египет настъпва династичната епоха, на територията на днешна Америка започват да правят керамика, в днешен Тайланд използват бронза. Това е времето на най-мощното за последните 8000 години охлаждане и повсеместно влошаване на климата.

Данните на климатолога са категорични: без изключение най-важните културни и технологични пробиви в историята на първите класически цивилизации са свързани именно с влошаване на локалните климатични условия.

В климатичната теория особен интерес представляват 800-300 години преди новата ера  -  епоха на необикновен, ненадминат до днес полет на човешкия интелект и духовност в историята на световната цивилизация. Това е време на изтъкнати учени  -  основателя на натурфилософията Талес Милетски и математика Питагор, на основателите на будизма Сидхартха Гаутама и на зороастризма Заратуштра, на великите мислители Лао-цзъ и Конфуций, на създаването на гениални литературни произведения (Упанишадите, поемите на Омир, Хесиод, стиховете на Сафо).

Клименко анализира 15 големи преселения на хора. 13 от тях съвпадат по време с периоди на глобално захлаждане и само две  -  разселването на финикийците по Средиземноморието ( XI-IX век преди нашата ера) и разселването на етруските в Италия (около 1000 г. преди нашата ера) са станали в период на затопляне.

Интересно е, че на най-силното захлаждане, започнало около 250 г. от нашата ера и продължило около 400 години, съответства епохата на великото преселение на народите, в което се придвижват не само традиционни номадски племена от степната зона, но и горски варвари от Северна и Централна Европа. Натискът на германците по границите на Римската империя достига своя пик към края на V век, когато към тях се присъединяват славяните отляво и аланите на изток, скотите и пиктите на северозапад. Това време практически съвпада с максимума на захлаждането в северното полукълбо.

В историята има случаи, когато защитните стени и валове, строени за защита от агресивни съседи, достигат гигантски размери, понякога с дължина стотици и хиляди км. Някои от най-известните подобни съоръжения  -  стената на Адриан, Великата китайска стена, са запазени и до днес. Клименко открил странното обстоятелство, че всички валове и стени без изключение са създадени да пазят от нападения от север.

Този факт може да се обясни само с това, че влошените климатични условия са по-силно изразени на север и точно северните народи са принудени да се движат, подгонени от глада. Нещо повече, всички без изключение велики отбранителни съоръжения от древността са издигнати в епоха на големи и малки захлаждания. Най-грандиозното съоръжение на всички времена  -  Великата китайска стена, е строена в периода между IV и I век преди нашата ера. Това е време на най-голям мраз за последните хилядолетия, когато натискът на войнствените номадски племена от север е особено силен.

В течение на първите 3 хилядолетия в социалната история, като се започне от първото обединение на Египет под властта на цар Мен до създаването на огромната държава на Ахеменидите, държавите почти винаги възникват в епохата на глобални захлаждания, съпроводени с климатични катаклизми. В същото време три древноегипетски царства са се разпаднали без видими причини в епоха на затопляне на климата и на благоприятни природни условия. В края на XI век преди нашата ера след разпада на Новото царство на хиляди километри от Египет се осъществява разпадът на Ин в Китай, първата централизирана държава в Източна Азия. Крушението на династията в Западен Чжоу, съпроводено с образуването на стотина държави джуджета, съвпада с епоха на изключително благоприятни природни условия.

Сумирайки резултатите, изследователят прави извод, че в епохи на локално влошаване на климата доминанта се оказват тенденциите за обединение на племена и народи, масови преселения, образуване на нови държави. При тези времена се наблюдава необикновено изостряне на човешкия интелект, осъществяват се невиждани културни и технологични открития.

Всички световни религии възникват също в епохи на катаклизми.

Така на финалния етап на захлаждането през V-VII век в северозападна Арабия възниква новата световна религия, ислямът, и се случват най-значимите факти от живота на пророка Мохамед (570-632 г.). Научно установен факт е сушата в Палестина в навечерието на възникването на християнството.

Епохите на по-топлия климат съвпадат с исторически периоди на отслабване на централната власт в държавите, разпад на съществували векове държави, крах на империи. Според Клименко епохите на затопляне с тяхното материално благополучие са свързани с интелектуална и духовна деградация. В благоприятни климатични епохи настъпва пълна стагнация в духовно, политическо, интелектуално, технологично отношение. Наблюдава се парадокс: оказва се, че човек не може да се обучава никак, освен чрез страдание, както пише в Библията.

Тезата за разцвет чрез страдание е най-ясно изразен в Средновековието  -  тогава се вижда как епохите на климатични промени влияят върху историята. VIII век: захлаждане - арабите завземат Самарканд и Испания. IX-X век: захлаждане - златен век на китайската поезия, културен разцвет на Япония, създаване на кирилицата, арабите развиват алгебрата и тригонометрията. X-XI век: затопляне  -  викингите колонизират Гренландия, откриването на Америка. XI-XII век: захлаждане  -  първи кръстоносен поход, изобретение на наборния шрифт в Китай. XIV-XV век: захлаждане  -  Възраждане в Италия, разцвет на ацтеките, Възраждане във Франция, първата печатна книга в Европа, крах на Византия, Колумб открива Новия свят.

Топлият период в края на XIV век в Европа е свързан с големи народни вълнения  -  Жакерията във Франция, въстанията в Северна Италия, Англия, Франция, Фландрия, Германия.

 Какво още ни чака? Проблемът на хората от XXI век е в това, че влизаме в период на най-силно затопляне от появата на човека на земята. Прогнозата на Владимир Клименко е доста стряскаща: Човечеството е на прага на интелектуална и духовна деградация, при това Земята е пренаселена. Всъщност това, което ни чака, може да се сравни с епохата на Средновековието, когато дори господарите в Европа не можели да пишат, а хората забравили откритията от античността. Никой не помнел съществуването на Индия, с която още Римската империя осъществявала оживена търговия. Хората забравили да строят къщи, пътища, храмове, кораби. Например през IX-X век в света не било създадено нищо конкурентно на инженерните чудеса на Римската империя.

Вярно е, че глобалното затопляне няма да повлияе еднакво на всички територии. Ще доведе например до пресушаване на огромни зони в Азия, Източна Европа, Сибир, Северна Америка. Според логиката на хилядолетната история именно тези територии, според руския учен, ще се превърнат в център на духовна и интелектуална мисия, както много пъти преди.

ГОСПОДАРИ НА ЦИКЛОНИТЕ И СВЕТА

Жителите на районите с циклони  -  Америка, Франция, Германия и Англия, управляват света, смята английският изследовател Хънтингтън. Широко разпространена е версията, че руският генерал Зима победи армиите на Наполеон и Хитлер. Когато ругаят Петър I, който според руски историци е затрил една трета от руския народ, мнозина забравят, че в началото на управлението му е имало изключително трудни климатични катаклизми и гладни години. Съветският лидер Никита Хрушчов е поставил задача СССР да надмине САЩ по селскостопанско производство. Става обаче точно обратното, Русия изостава все повече. Като се вземат предвид влаго- и топлоосигуреността на американския регион, това е съвсем обяснимо  -  за производството на тон зърно в Русия се влага много повече труд, отколкото в САЩ.

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
0 коментара

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?