Изследват условията за живот на Марс в турско езеро
- 16:15, 21.12.2023
- 16:17, 21.12.2023
- 206
- 0
Екип от американски и турски учени, достигнаха втората фаза от работата си в езерото Салда, което има въглеродна структура, подобна на Марс, в търсене на следи от възможен живот на тази планета.
Изследванията свързани с Марс, които започнаха в езерото Салда в южната турска провинция Бурдур към края на 2019 г., продължават с нови въпроси и изследвания от учените.
Екипът се ръководи от професор д-р Нургюл Балджъ от Техническия университет в Истанбул и професор д-р Тимъти Лайсънс от Калифорнийския университет. Тази нова фаза в изследването на езерото Салда, допринася за Националната аеронавтика и космическа администрация на САЩ (НАСА). Тя ще е от полза и за бъдещи мисии до Марс.
В първата фаза на изследването екипът разкри, че езерото е подобно на Марс в много отношения и подчерта, че това откритие е много важно. Проучването, от друга страна, повдигна нови въпроси.
Балджъ заяви, че са се съсредоточили върху геоложкото и климатично минало на Марс, отбелязвайки, че търсят следи, останали след възможен живот там.
„Езерото Салда засили още повече научното ни любопитство. Така че се върнахме на полето с нови въпроси. Заехме се да проучим химията на водата в езерото“, отбеляза Балджъ.
„Някога на Марс е имало алкално езеро. Търсим отговори на въпроси като „Каква е била марсианската атмосфера и нивата на въглероден диоксид, когато е съществувало това езеро, и какво се е променило с времето?“ и „Каква информация може да съдържа всичко това" добави тя.
Балджъ заяви, че получените данни ще дадат възможност да се определят най-идеалните райони за живот на Марс.
„В нашите проучвания ние търсим признаци, сходни с вероятен живот на Марс. Те могат да бъдат химически или биологични. В известен смисъл търсим следи от живот. Може би е имало живот в това езеро, но след това е изчезнал. Ние търсим химически или биологичен знак като вкаменелости", допълни тя.
„Смятаме, че във всяко изследване, което правим, това езеро може да даде важни отговори на въпроси за други планети. Така ще можем да научим важна информация за планетите извън собствената ни слънчева система. От друга страна, всеки ден възникват нови научни въпроси. Така езерото Салда ще осигури идеални условия за научни изследвания за дълго време“, заяви Балджъ.
На 19 февруари 2021 г. космическият кораб на НАСА "Персеверанс" завърши своето седеммесечно пътуване и кацна в кратера, наречен Джезеро на Марс. "Персеверанс" търси доказателства за примитивни форми на живот, ако те някога са съществували, въз основа на данните, част от които са получени от езерото Салда.
Водещи новини
Коментари
Отговор на коментара написан от Премахни
Този сайт е защитен от reCAPTCHA и Google Политика за поверителност и Условия за ползване са приложени.