И Свазиленд празнува

На 6.IX. монархията отбелязва Деня на независимостта

Татяна ТОМОВА, Пазарджишка Марица

По какво си приличат България и Свазиленд? И родината ни, и малката африканска държава празнуват на 6 септември. У нас отбелязваме Съединението, а в бившата британска колония Деня на независимостта.

И докато президент и премиер наблюдават на крак тържествената заря, няколко дни по-рано кралят лъв Мсвати Трети се настанява удобно на престола си, за да се наслади на 70 000 танцуващи гологърди дами. Ритуалът е известен като Умхланга, или Танц на тръстиката. В края на август девствени момичета от близо и далеч се струпват пред резиденцията Лудзидзини в столицата Мбабане и владетелят избира поредната съпруга. А той ги има много, макар да е далеч от рекорда на баща си. Шампион по многоженство, предишният крал Собхуза можел да се похвали със 70 съпруги, като на всяка подарил по лимузина и личен дворец. Нисичкият здравеняк Мсвати засега е минал под венчилото 15 пъти.

Церемонията по избора на невеста се провежда по строго определен ред. Чернокожите Пепеляшки се отправят към бреговете на Великата река Усутсу, откъдето откъсват стъбла тръстика. С тях танцуват, облечени в оскъдни полички. От сутринта стадионът пред резиденцията започва да се пълни със зрители, гости, полиция, на полето излиза почетният караул, който по числеността си се приближава до батальон. 48-годишният Мсвати се появява пред поданиците, стърчащ до кръста от люка на черно BMW X5, с бича опашка около врата и с наметало от кожата на леопард. До него неизменно е кралицата майка. Изборът от шоколадови красавици е толкова голям, че владетелят си харесва някоя от тях едва след като гледа записа, направен от държавната телевизия.

Многоженството обаче не е само кралска привилегия. Количеството на съпругите в Свазиленд не е ограничено - бройката зависи единствено от материалното състояние на мъжа. В повечето случаи цената на дамите се движи около стойността на дузина крави: по-младичките и красиви съвсем естествено са и по-скъпи, по-старичките и грозноватите излизат доволно евтино.

Въпреки богатия избор от чернокожи хубавици, готови да се отдадат срещу пакетче чипс, приключенията не са препоръчителни за малцината туристи в Свазиленд. Според статистиката всеки четвърти възрастен в страната е носител на вируса на СПИН. Мсвати Трети прави всичко възможно да се пребори с проклятието на боговете. Така кралят лъв забрани на жените да носят панталони по улиците, за да не провокират греховни помисли у минувачите. Табу е наложено и на късите поли, затвор до 3 г. пък грози двойка, отдала се на "подводна любов". Преди време владетелят взел и още по-строги мерки - той наложил възрастово ограничение на девствените дами да правят секс. А който мъж нарушал закона и отнемел цветето, отнасял солидна глоба - 170 долара или една крава. Поръчението се спазвало строго в тази страна на свободните нрави, докато сам кралят не се издънил - на Танца на тръстиките си избрал непълнолетно момиче. Останалите претендентки възроптали, критика към монарха отправил дори говорителят на парламента, който пък бил уволнен с SMS от Мсвати Трети.

Кралят, както се полага на владетел, обаче се оказал суров, но справедлив. Излязъл на балкона на двореца си, признал публично грешката си и сам си присъдил глоба в размер на една крава, която тутакси била опечена и изядена от радостните свазилендци. След което отменил указа за въздържание.

Иначе дамите в кралството имат равни права с господата. През 1997 г. Свазиленд въведе Конвенцията за премахване на всички форми на дискриминация на нежния пол. Година по-късно обаче се наложи да бъде създадена Асоциация на мъжете, за да защитава силните половинки от битовото насилие. Тя им предоставя правна помощ, ако са карани да работят цяла седмица, да търкат подове, да мият чинии и да се грижат за децата.

Кралят показа и че е демократ, като отмени издаден от него закон, забраняващ на поданиците му да свалят гащите и да показват задните си части в знак на протест срещу кралското семейство. Това е популярен начин за изразяване на недоволство в Свазиленд, равносилен на проклятие.

Лудориите в страната не са присъщи само на Мсвати. На приятелска футболна среща между Свазиленд и Южноафриканската република вътрешният министър предизвикал грандиозен скандал. Вбесен от загубата на страната си, Собандла Дламини, който е по-голям брат на краля, набил репортер на местния "Свазиленд таймс". Освен това заявил, че отборът е некадърен. А това поданиците вече приели като лична обида.

По време на войната в Ирак пък държавното радио измамило слушателите като "пратило" фалшив кореспондент в Багдад. "Смелият" репортер ежедневно ги осведомявал за хода на бойните действия. В ефир дори колегите му се притеснявали за неговата безопасност. Местните депутати обаче разкрили инсинуацията, след като забелязали героя в парламента.

В любопитните хроники на Свазиленд има и родна следа. През 1997 г. българин грабнал голямата награда на конкурса за най-сексуален мъж "Златният фалос", организиран в африканската държава. С надареността си Хрисим Деянджиев взел акъла на журито, оглавявано от сексбомбата Чичолина.

Преди месец пък Гергана и Соломон Паси гостуваха на атрактивния владетел. Крал Мсвати Трети толкова харесал розовото масло, което му подарили, че с удоволствие приел да посети страната ни.

Кралство Свазиленд се намира в Южна Африка - между ЮАР и Мозамбик. То е една от последните в света абсолютни монархии. Било конституционна до 1973 г., когато крал Собхуза решил, че и сам ще се справи с управлението. Отменил конституцията, забранил партиите и пратил в затвора политическите си опоненти. След смъртта му през 1996-а престола заел 16-годишният Мсвати. Жителите на страната са малко над милион. Местната валута се нарича лилангени, а настоящият владетел е изобразен на всички банкноти от 1986 г. насам

Кралят лично назначава членовете на правителството. В страната има избори, но резултатът от тях се решава от Мсвати - просто другите нямат право да участват. Всъщност владетелят има европейско образование - завършил е елитната британска школа в Дорсет.

Държавата разчита на доходи предимно от износа на диаманти, въглища и азбест. Сегашният крал притежава обширни имоти в Бруней, Австралия и САЩ. Преди време купи от Канада луксозен самолет като се бръкна 50 милиона долара. Заедно със средствата за обслужването му това прави четвърт от свазилендския бюджет. Возилото било необходимо на владетеля, за да пътува достойно зад граница.

63% от населението на Свазиленд живее под прага на бедността, но въпреки това местните строят отделни домове за всеки член от семейството. В единия се настанява мъжът, в другия - жената, в третия - втората съпруга. Къщи има и за старците, но сградите за тях задължително са кръгли./Пазарджишка Марица

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
0 коментара

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?