44

Храмът на Август в Анкара съдържа уникално съкровище СНИМКИ

Храмът, построен в името на император Август, основателят на Римската империя, е сред любимите на туристите, идващи в Турция. 

АА

Разположен в квартал Алтъндагъ на столицата Анкара и рамо до рамо с джамията Хаджъ Байрам, храмът на Август съдържа уникално съкровище.

АА

Хълмът, разположен срещу замъка на Анкара, винаги е бил смятан за „свещено“ място през цялата история на града. Храмът в подножието му е построен в името на римския император Октавиан Август, между 25-20 г. пр.н.е. На същото място, преди това е имало храм на Кибела през фригийския период. Този храм е бил използван като църква по-късно през византийския период след разпространението на християнството в Римската империя. Сградата, която по-късно е била запазена през селджукския и османския период, е служила като място, където имамите са отсядали в тези периоди през миналите векове.

АА

Стената "Селла" (свещената част) на храма на Август беше в опасност от срутване с наклон от 10 процента в началото на 2000-те години. Благодарение на усилията на Асоциацията на Анадолската културна академия, работата на специалистите спецално извикани от Италия и от Близкоизточния технически университет в Анкара (METU), с финансирането на общината, разрушаването му беше предотвратено чрез стоманена конструкция. Паметникът, който е едно от най-посещаваните места в Анкара от туристи, заедно с Музея на анадолските цивилизации, беше защитен чрез заграждения след тази консолидационна работа.

АА

Най-важната причина за такъв силен интерес към паметника е неговият надпис, който е останал единствен. В света е имало четири примера за подобни надписи, с обширни цитати на император Август. Два от тях са унищожени и изгубени с времето, третият, намиращ се в Рим е претопен през Средновековието. Така единственият подобен надпис остава в Анкара.

Проф. д-р Муса Кадиоглу обяснява важността на този надпис по следния начин:

"Надписът, намерен в храма на Август, е единственият напълно запазен пример по рода си. Другият екземпляр, гравиран в бронз в мавзолея на Август край река Тибър в Рим, е претопен и изгубен през Средновековието. Единственият останал пример с тази дължина, който е оцелял непокътнат, с цитат на думите на самия император и на два езика, е този, който се намира в храма на Август. Ето защо е толкова ценен.

АА

Октавиан Август е първият римски император. Управлява Римската империя 41 години – от 27 пр.н.е. до своята смърт през 14 г. Роден като Гай Октавий, той е осиновен от своя правуйчо Юлий Цезар и поради това по-късно е наречен Гай Юлий Цезар Октавиан. От името му идва наименованието на месец август. След като Цезар е убит в сената, Август първо участва в триумвирата, а след това управлява държавата като едноличен император в продължение на 41 години.  

АА

В надписът на Август, в Анкара, се описват делата, които е извършил в Римската империя. Проф. д-р Кадиоглу уточни: "Той прави преброяване на населението в цялата империя и констатира, че има 4 милиона души. Той обяснява в надписа, че е изградил имперската армия със собствени усилия и средства. Годините на неговото управление са обобщени една по една в надписа. Това е единственият пример в този смисъл и то на два езика. Такъв дълъг надпис рядко се среща. Поради тази причина немският историк Теодор Момзен използва израза,  че това е „кралят на надписите“.

АА

Храмът на Август, който съществува от 2 хиляди години, е един от редките примери в света като точка, където се срещат три различни вярвания. В паметника има следи от периода, когато е бил използван като църква на Източната стена и фигури от османския период.

АА

Работата по консервацията му продължава, за да се гарантира, че той може да оцелее още поне 2 хиляди години. Чешмите, инсталирани преди това в този район, бяха затворени, защото повредиха паметника и джамията, построена непосредствено до него.

АА

Паметникът също трябва да бъде защитен от ефекти като ерозия и киселинни дъждове, причинена от замърсяването на въздуха. Поради тази причина някои проекти бяха представени на Съвета за опазване на културното наследство. С изпълнението им се цели паметникът да бъде покрит и защитен от атмосферните влияния.

АА

АА

Анкета

Ще имаме ли редовно правителство или пак отиваме на предсрочни избори?