2374

Гръмнал реактор в Чернобил води до най-голямата ядрена авария

Навършват се 36 години от аварията в Чернобил. В ранното утро на 26 април 1986 година прогърмява взрив в четвърти енергоблок на централата на Чернобилската АЕЦ.

Експлозията и последвалият пожар ще се превърна в най-тежката авария в историята на световна ядрена енергетика. Непосредствено след експлозията загиват 31 души, а а милиони са облъчени. Засегнати са 17 държави в Европа. През следващите години хиляди умират от различни заболявания. Информацията за аварията е потвърдена едва на третия ден след експлозията. 50 хиляди души са евакуирани от Припят, който е само на километър и половина от централата.

За години напред си остават замърсени огромни територии в  Украйна и Беларус, където вятърът донася близо 60% от опасните отпадъци, а около 200 000 души са евакуирани от родните си места. Изследванията сочат, че около 14,4% (29 900 кв. км/  от територията на Беларус е замърсена с радиация  37 - 185 kBq/кв. м. В България са замърсени 4,3% (4800 кв. км/ със същите концентрации. Поради високата радиация гората около централата  придобива червен цвят и умира, поради което тя е наречена „Червената гора“. Някои животни също загиват или спират да се размножават. Нередки са случаите на малформации и при животните, и при новородени деца.

В България, както и в повечето държави на бившия соцлагер, за Чернобилската авария не се съобщава навреме. За радиацията, съответно и за предпазните мерки, са известени само висшият ешелон на властта и ръководният състав на армията. Обикновените българи научават за експлозията от западните радиостанции и познати. В Русия за отстраняването на последиците от аварията са изпращани войници и редници от запаса, без да са уведомени къде отиват. Междувременно клиниките в Москва се пълнят с пострадалите. Мнозина умират от лъчева болест.

След аварията в Чернобил е изграден бетонен саркофаг, но тъй като той е проектиран максимум за 30 години, през ноември 2017 г. е завършена нова конструкция, наречена „Арка“, с оглед да обезопаси централата за цял век.

 

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
0 коментара

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?