Газовата сделка между Турция и България разтревожи европейските гиганти
- 13:45, 31.01.2023
- 16:52, 01.02.2023
- 61 275
- 14
Картите, преразпределени в енергетиката, започнаха да поставят Турция и България в интересна позиция по отношение на газовите маршрути.
Докато администрацията на Москва се опитва да превърне Турция в енергиен център, тя също така я изведе на челна позиция като алтернативен маршрут за влизане в страните от ЕС. Първото споразумение за това беше подписано на 3 януари.
Според статията на Керим Юлкер в турския вестник Дюня, споразумението за сътрудничество с България в областта на природния газ е посрещнато с интересна реакция в Европа.
Споразумението беше обявено от министъра на енергетиката Фатих Дьонмез и българския му колега Росен Христов. То бе подписано от генералния директор на БОТАШ Бурхан Йозджан от страна на Турция и генералния директор на Булгаргаз Деница Златева от страна на България.
С подписания меморандум за разбирателство продължителността на споразумението е определена на 13 години. Със споразумението ще има годишен пренос на газ до 1,5 милиарда кубически метра от Турция за България.
Това споразумение предизвика реакции в Европа. Европейската федерация на енергийните търговци (EFET), която обединява най-големите световни енергийни компании и финансови институции, изрази опасения за потенциална дискриминация срещу потребителите на газ след 13-годишното споразумение между България и Турция за достъп до турската газова мрежа. ЕФЕТ направи първата стъпка в тази насока и написа писмо до Европейската комисия и българския държавен доставчик Булгаргаз, който е страна по споразумението.
В писмото EFET посочва, че условията на споразумението между Булгаргаз и турската газова компания БОТАШ ще представят „неоптимални пазарни условия“ за други лицензирани газови дистрибутори.
Създадена през 1994 г., базираната в Амстердам EFET има повече от 130 членове, включително гигантски компании като Total, Shell, Verbund, GDF Suez, EFD, Engie, E.ON, RWE, EWE, ENI, Edison, Enel, Iberdrola, BP, ExxonMobil, ConocoPhilips.
Сред членовете на EFET са финансови институции като Barclays, BP, BNP Paribas, Citigroup, Credit Suisse, Goldman Sachs, Merrill Lynch, Morgan Stanley, Commerzbank, които имат и управляват активи за стотици милиарди долари.
Въпреки че засега EFET ограничи реакцията си до „загриженост“, сигурно е, че нейните членове имат силна лобистка сила.
Коментари
Отговор на коментара написан от Премахни













