Ето кое е общото между римляните, Атила и Силистра

Легионите на мизиеца Флавий Аеций разгромяват войската на Атила при Шалон на 20 юни 451 г.

Битката на Каталунските полета, известна и като битката при Шалон, е последното голямо сражение в Античния свят, в което римляните спират хунския вожд Атила. Сблъсъкът между войските става на 20 юни. През 451 г. войските на оглавения от Атила хунски съюз нахлуват в римските провинции Германия и Галия. Римската коалиция от съюзнически войски е водена от "последния велик римлянин" - Флавий Аеций. Този римски генерал е мизиец по произход, роден в град Дуростор (Силистра) през 395 година.

Срещата на двете войски се състои на Каталунските полета. Изборът на мястото на битката е направен от Атила, който избира Марианската равнина, близо до съвременния град Троя, която е удобна за действие на конницата му.

През юни 451 г. двете войски са в готовност. Числеността им наброява 150-200 хиляди души от двете страни. Атила за пръв път се поколебава, тъй като гаданията за изхода на битката се оказват неясни. Сражението започва към 15 часа на 20 юни 451 г. с престрелка, подета от конните стрелци на съюзените с римляните алани. Хуните им отговарят със същото и хиляди стрели полетяват над равнината. Тежката конница от левия хунски фланг се сблъсква фронтално с конния десен римски фланг, като войските и от двете страни са съставени предимно от готи. Аеций нанася основния удар с войските по левия фланг на врага. Нападението на римския съюзник крал Теодорих срещу остготите на десния фланг се оказва успешно, макар че в завързалата се сеч той е убит. На левия фланг другият съюзник - Торизмунд, и неговите бойци заемат хълма и отбиват хунското нападение. В това време самият Аеций оглавява настъплението срещу гепидите. Така, въпреки че центърът на войските му е отблъснат, фланговете на войската на римския пълководец започват да обхващат хунските флангове и последните започват да се колебаят. С настъпването на нощта победата вече клони все повече към Аеций. Визиготите на Торизмунд се спущат от хълма и нападат укрепения хунски лагер, докато визиготите от десния фланг на Аеций окончателно разбиват остготите.

Нощта не позволява битката да продължи и Атила нарежда всеобщо отстъпление. Загубите на двете войски са огромни. Приблизително 165 000 души падат убити в сражението. Според някои историци всяка минута от тази битка са загивали между 500 и 1000 войници. На другия ден Атила, обкръжен от съюзните войски в лагера си, остава в очакване на щурм, готов да се бие докрай.

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
0 коментара

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?