3906

Ердоган призова за спешна реформа с африканско присъствие в Съвета за сигурност на ООН

Турският президент Реджеп Тайип Ердоган категорично подкрепи неотдавнашните забележки на генералния секретар на ООН Антонио Гутериш относно реформирането на Съвета за сигурност, като подчерта необходимостта от по-справедлива глобална система, която включва африканско представителство.

В изявление, адресирано до поста на Гутериш в социалната мрежа Х, Ердоган написа: „Структурата на Съвета за сигурност на ООН, която далеч не изпълнява задължението си да гарантира глобалния мир и сигурност, трябва да бъде променена фундаментално“.

Коментарите на Ердоган дойдоха след изявлението на Гутериш, в което се казва: „Съветът за сигурност е проектиран от победителите във Втората световна война. Светът се промени. Светът се промени, но съставът на Съвета не върви в крак“.

„Изразяването на вашите възгледи искрено и на висок глас относно необходимостта Съветът за сигурност на ООН да претърпи реформа в съответствие с настоящите условия и по справедлив начин е много ценно, за да може светът отново да има справедлива система“, подчерта Ердоган.

Обещавайки постоянната подкрепа на Турция за установяването на справедлива международна система, турският лидер заяви: „Ще продължим да заставаме зад всички приятели, които се стремят към справедлива международна система и Съвет за сигурност на ООН, който отговаря на днешните условия.“

Ердоган се обърна конкретно към липсата на африканско представителство в съвета. „Африканският континент и всички наши африкански братя трябва да получат възможност да допринесат за тази справедлива система.

В отговор на тези очаквания ще продължим да казваме, че светът е по-голям от "петте" и ще действаме с разбирането, че един по-справедлив свят е възможен“, заключи той. 

Ердоган отдавна критикува правата дадени на петте постоянни страни членки на Съвета за сигурност на ООН: Съединените американски щати (САЩ), Русия, Китай, Франция, Обединеното кралство (Великобритания).

Тези държави имат правото на вето, което означава, че могат да блокират приемането на всяко решение в Съвета за сигурност.

Анкета

Кой е най-големият проблем на българското училище?