Ердоган призова за спешна реформа с африканско присъствие в Съвета за сигурност на ООН
- 13:30, 15.08.2024
- 14:09, 15.08.2024
- 360
- 0
Турският президент Реджеп Тайип Ердоган категорично подкрепи неотдавнашните забележки на генералния секретар на ООН Антонио Гутериш относно реформирането на Съвета за сигурност, като подчерта необходимостта от по-справедлива глобална система, която включва африканско представителство.
В изявление, адресирано до поста на Гутериш в социалната мрежа Х, Ердоган написа: „Структурата на Съвета за сигурност на ООН, която далеч не изпълнява задължението си да гарантира глобалния мир и сигурност, трябва да бъде променена фундаментално“.
Коментарите на Ердоган дойдоха след изявлението на Гутериш, в което се казва: „Съветът за сигурност е проектиран от победителите във Втората световна война. Светът се промени. Светът се промени, но съставът на Съвета не върви в крак“.
„Изразяването на вашите възгледи искрено и на висок глас относно необходимостта Съветът за сигурност на ООН да претърпи реформа в съответствие с настоящите условия и по справедлив начин е много ценно, за да може светът отново да има справедлива система“, подчерта Ердоган.
Обещавайки постоянната подкрепа на Турция за установяването на справедлива международна система, турският лидер заяви: „Ще продължим да заставаме зад всички приятели, които се стремят към справедлива международна система и Съвет за сигурност на ООН, който отговаря на днешните условия.“
Ердоган се обърна конкретно към липсата на африканско представителство в съвета. „Африканският континент и всички наши африкански братя трябва да получат възможност да допринесат за тази справедлива система.
В отговор на тези очаквания ще продължим да казваме, че светът е по-голям от "петте" и ще действаме с разбирането, че един по-справедлив свят е възможен“, заключи той.
Ердоган отдавна критикува правата дадени на петте постоянни страни членки на Съвета за сигурност на ООН: Съединените американски щати (САЩ), Русия, Китай, Франция, Обединеното кралство (Великобритания).
Тези държави имат правото на вето, което означава, че могат да блокират приемането на всяко решение в Съвета за сигурност.