Ердоган: Мястото на Турция е в Европа, ЕС да изпълни обещанията си

Турският президент Реджеп Тайип Ердоган заяви днес, че страната му се вижда като част от Европа, но призова Европейския съюз да "изпълни обещанията си" по въпроси като кандидатурата за членство на Анкара и помощта за бежанците.

Той говори преди срещата на върха на ЕС, която трябва да се проведе следващия месец. През последните седмици няколко европейски държави поискаха въвеждането на санкции срещу Турция заради нейните мисии за проучване на природен газ в Източното Средиземноморие.

„Винаги се възприемаме като част от Европа. Избрахме да бъдем с Европа, стига да не ни принуждават да търсим други съюзи", каза Ердоган във виртуална реч пред членове на управляващата партия.

Турският президент обаче отправи и призив към евролидерите: "Изпълнете обещанията си към страната ни, за пълноправно членство, както и въпроса за бежанците. Нека установим по-тясно и по-ефективно сътрудничество заедно."


Турция кандидатства за членство в Евросъюза през 1987 г. и преди четири години подписа споразумение с общността за управление на потока от мигранти към Европа.


Последния конфликт между Турция и ЕС е по повод изпращането от Анкара на изследователски и сондажни кораби, за търсене на природен газ в спорни водни територии в Северното средиземноморие. 


Територии, които членовете на ЕС Гърция и Кипър, считат да свои, а Турция се стреми да защити интересите на Северната част на Кипър, заселена с турци, което предизвика военна ескалация през лятото.

Преди срещата на върха на ЕС през септември Турция изтегли изследователския кораб "Оруч Рейс" от Източното Средиземноморие, в знак на добронамереност. По-късно корабът се завърна отново и в събота Турция обяви, че удължава мисията му до 29 ноември.

Европейските лидери трябва да се срещнат в Брюксел на 10 и 11 декември. Някои от тях вече изразиха опасения относно турската дейност в части от Средиземно море, които Анкара едностранно твърди, че е нейна зона. Напрежението е породено и от обидите на Ердоган срещу френския президент Еманюел Макрон и външната политика на Турция в Северен Кипър и Азербайджан.


Миналата седмица германският външен министър Хайко Маас призова Турция да спре „провокациите“ в Средиземно море или да се изправи пред възможни санкции. Върховният представител на ЕС за външната политика Борел заяви, че блокът "наближава преломния момент в отношенията ни с Турция".

В опит да закрепи отношенията си, Ердоган изпрати в Брюксел миналия петък говорителя си Ибрахим Калин, който често играе роля във външните преговори на Анкара.

През последните две седмици Ердоган говори за планове за съдебни и демократични реформи, които да съпътстват промяна в икономическата политика, знак, който някои предполагат, че е опит за спечелване на Европа и входящата администрация на новоизбрания американски президент Джо Байдън.

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
0 коментара

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?