Ердоган изправи на нокти САЩ и ЕС: Подаде молба за членство в БРИКС
- 12:00, 07.09.2024
- 12:27, 07.09.2024
- 4012
- 0
Руският вицепрезидент Юрий Ушаков заяви: „Турция е подала официално заявление за пълноправно участие в БРИКС, ние ще го оценим“.
Източници от президентството в Анкара също потвърдиха, че Ердоган ще присъства на срещата на върха на БРИКС, която ще се проведе в Казан на 22-24 октомври.
След новината, че Турция е подала молба за членство в БРИКС, създаден от Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка през 2009 г., от САЩ и ЕС също дойдоха изявления.
Заместник-председателят на Партията на справедливостта и развитието (ПСР) и говорител на партията Йомер Челик отговори през седмицата, че Турция има ясно намерение за пълноправно членство в БРИКС. „Процесът продължава, ако има конкретно развитие, ние ще го споделим“.
Руският вицепрезидент Ушаков в неотдавнашното си изявление също заяви, че официалната покана за участие на президента Реджеп Тайип Ердоган в 16-ата среща на върха на БРИКС, която ще се проведе в Казан, Татарстан, Русия, на 22-24 октомври, е била предадена на турската страна.
Първа реакция след новината, че Турция кандидатства за присъединяване към БРИКС, дойде от ЕС. На Анкара бяха припомнени ценностите на ЕС, пред чиято врата беше държана затворена, да чака дълги години с обещанието за кандидатстване.
Говорителят на Европейската комисия по външните работи и политиката на сигурност Питър Стано подчерта, че статутът на Анкара като страна кандидатка за членство в ЕС ще продължи въпреки кандидатурата в БРИКС.
Стано допълни: "Турция, както всяка страна, може да реши кое е по-добро за нея, да създаде съюзи и да си сътрудничи. Що се отнася до отношенията между Турция и ЕС, Турция е страна кандидат за членство в ЕС. Имаме митнически съюз и много добра търговия отношения. Ние обаче очакваме страните кандидатки да споделят ценностите на ЕС и да хармонизират своите външни политики с нашите.“
В американската преса също се появи твърдението, че Турция е подала молба за членство в БРИКС. Там се отбелявза, че искът е дошъл на дневен ред по време на председателството на БРИКС на Русия, която има близки отношения с Турция.
Наскоро Азербайджан официално кандидатства за членство в БРИКС, след като руският лидер Путин и президентът на Азербайджан Алиев се срещнаха в Баку.
През юни 2006 г. БРИКС беше създадена от Бразилия, Русия, Индия и Китай на Международния икономически форум в Санкт Петербург. Тази многонационална структура се разрастна с участието на Южна Африка през 2010 г. и Египет, Етиопия, Иран и ОАЕ тази година.
Още 30 държави са готови да се присъединят към БРИКС. Съюзът има важна позиция в световната икономика и е на път да се превърне в алтернативен съюз в световния ред.
Икономически ориентираният БРИКС също така има за цел да даде повече представителство и мнение в международните въпроси на развиващите се държави, които се съпротивляват на господството на западните страни, особено САЩ.
БРИКС се състои от инициалите на петте най-големи страни от развиващия се свят, Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка.
Общата площ на страните от БРИКС е достигнала 45 милиона квадратни метра, а населението е достигнало 3,4 милиарда души, с участието на новите държави, до 2024 г.